Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

"Achtung!" kuuluu Saksan teollisuudesta

– Marianne PalmuEkonomisti

Saksan teollisuuden suhdannenäkymä on selvästi heikentynyt syksyn aikana. Maan talous joutui taantuman kielekkeelle Q3:lla, kun BKT supistui kvartaalitasolla 0,1 %. Syyskuun teollisuuslukujen mukaan meno jatkuu synkkänä. Teollisuustuotanto tippui kk-tasolla 1,4 % ja negatiivinen kuukausi oli neljäs putkeen. Myös teollisuuden uusissa tilauksissa on nähty nikottelua: tilauksen kasvoivat syyskuussa 0,2 %, mutta aikaisempien kuukausien lukemia korjattiin alaspäin ja Q3:n osalta kehitys oli heikompaa kuin edellisellä kvartaalilla.

Saksan osalta, kuten laajemminkin, teollisuuden kapasiteetin käyttöasteet ovat olleet laskusuunnassa vahvistaen käsitystä alakulosta. Teollisuuden luvuilla on suhteellisesti suuri vaikutus talouteen, sillä teollisuus muodostaa 23 % Saksan talouden arvonlisästä autoteollisuuden ollessa tärkeässä roolissa sektorin veturina. Vertailun vuoksi, toisella vientimaalla eli Ruotsilla, osuus jää 15 %:iin. Suurena vientimaana Saksa kärsii nyt etenkin Kiinan talouden ongelmista, sillä Kiina on Saksan merkittävin kauppakumppani. Myös noussut korkotaso on näivettänyt investointihalukkuutta ja vaikuttanut negatiivisesti kysyntään, sillä ainakin kotimarkkinalla kuluttajat ovat jälleen siirtyneet säästökannalle.

Ostopäällikköindeksien mukaan positiivinen käänne olisi kuitenkin tapahtunut ja ostopäällikköindeksit hieman nousseet syksyn pohjilta lokakuussa. Toki lukemat ovat edelleen alle 50:n merkiten sektorin laskua, mutta suunta näyttäisi olevan nyt oikea. Toki näkyvyyttä sektorille tuo sekin, että korkohuiput näyttävät olevan saavutettu.

Luetuimmat artikkelit

Mastercard tuo kryptot maksuverkostoonsa – yli 85 kumppania mukana
18.03.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Kitkerän makuisia talouskasvuennusteita
19.03.2026 Artikkeli
Iranin öljyvalttikortti voi horjuttaa dollarin asemaa
17.03.2026 Artikkeli
Laskuviikko takana, Iran-huolet kallistuvat kohti huonoimpia skenaarioita
23.03.2026 Artikkeli
Federal Reserven ja EKP:n korkopäätökset tänään ja huomenna: Rajojen äärellä
18.03.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.