Suosituimmat suomalaiset osakkeet
Tiivistelmä
- Suomalaisten osakesijoittajien määrä ylitti miljoonan vuonna 2025, mikä osoittaa osakesijoittamisen suosion kasvua.
- Nordea on suosituin suomalainen osake yli 332 000 omistajallaan, ja sitä seuraavat Nokia ja Mandatum.
- Mandatum on noussut nopeasti suosioon 12 % osinkotuotollaan, ja Fortum sekä Neste hyötyvät energiasektorin kehityksestä.
- Suomalaiset suosivat tunnettuja yrityksiä, joiden tuotteet ja palvelut ovat osa arkea, mikä luo sijoittajille luottamusta.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Suosituimmat suomalaiset osakkeet
Suomalaisten osakesijoittajien määrä rikkoi miljoonan sijoittajan rajan vuonna 2025. Osakesijoittaminen on siis suositumpaa, kuin koskaan Pörssisäätiön tilastojen mukaan. Suosituimmat kansanosakkeet kertovat, mihin suomalaiset luottavat sijoituksissaan.
Nordea kruunaa listan ylivoimaisesti yli 332 000 omistajallaan. “Pohjoismaiden pankkijohtajaan”, kuten foorumin Nordea-ketjun otsikko kertoo, luotetaan vakaana osingonmaksajana. Perässä seuraa Nokia noin 211 000 omistajalla. Suomen teknologiajätin tarina on täynnä ylä- ja alamäkiä, mutta kenties juuri se viehättääkin suomalaista lottokansaa.
Kolmanneksi kivunnut Mandatum on suhteellinen tulokas listoilla, mutta vakuutus- ja varallisuudenhoitoyhtiö on kerännyt nopeasti laajan omistajakunnan. Epäilemättä järkälemäinen 12 % osinkotuotto selittää asiaa. Fortum ja Neste edustavat energiasektoria, joka onkin hyötynyt viime aikojen Lähi-idän sopasta.
Sampo, Elisa ja UPM ovat tunnettuja tasaisen osingon maksajia. Kesko ja Finnair sulkevat top 10 -listan – toinen tuttu arjen kauppias, toinen kansallinen lentoyhtiömme.
Yhteistä listan yhtiöille on tunnettuus. Suomalaiset sijoittavat mielellään yrityksiin, joiden tuotteet ja palvelut näkyvät omassa arjessa – se luo tunteen siitä, että tietää mihin rahansa laittaa. Ja onhan se mukavaa saada osinkoja yhtiöistä, joiden tuotteita ja palveluja käyttää säännöllisesti.
| Yhtiö | Omistajien määrä |
| Nordea | 332 727 |
| Nokia | 211 190 |
| Mandatum | 201 568 |
| Fortum | 194 350 |
| Neste | 183 105 |
| Sampo | 180 824 |
| Elisa | 168 389 |
| UPM | 141 661 |
| Kesko | 115 136 |
| Finnair | 108 031 |
Lähde: Euroclear Finland ja Pörssisäätiö, 12/2025
