Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

EU:n energiariippuvuus nojaa lähinnä länteen

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Tiivistelmä

  • EU:n ulkomaankauppa laski merkittävästi tammikuussa, viennin vähentyessä 10 % ja tuonnin 9,5 % edellisvuodesta, erityisesti Yhdysvaltoihin suuntautuvan viennin laskun ollessa 27,8 %.
  • EU:n energiantuonnin arvo laski 51,4 % energiakriisin jälkeen, mutta volyymi väheni vain 14,9 %, mikä osoittaa tuontiriippuvuuden vähentämisen olevan hidasta.
  • Yhdysvallat on EU:n suurin öljyn ja LNG:n tuontimaa, kun taas Norja on suurin maakaasun tuojamaa, mikä korostaa EU:n energiariippuvuuden painottumista länteen.
  • Lähi-idän maiden, kuten Saudi-Arabian ja Qatarin, osuus EU:n suorasta energian tuonnista on pieni, mutta mahdolliset tarjontahäiriöt voivat vaikuttaa inflaatioon ja kuljetuskustannuksiin.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Eurostat julkaisi viime viikolla unionin ulkomaankauppaluvut tammikuulta, eivätkä ne olleet kovin mairittelevaa luettavaa.

Trade in Goods

Lähde: Eurostat

Kokonaisviennin määrä laski 10 % ja tuonnin määrä 9,5 % vuodentakaisesta.  Ulkomaankaupan esteillä lienee osuutensa asiassa, sillä vienti suurimpaan vientimaahan Yhdysvaltoihin laski peräti 27,8 % vuodentakaisesta. Myös vienti Kiinaan oli 4,7 %:n ja Iso-Britanniaan 1,5 % laskussa. Tuonnissakin nähtiin selvää laskua muista maista, mutta Kiinasta tuonti kasvoi prosentin verran. Luvut korostavat sitä, että ulkomaankaupan hankaluuksien kasvaessa vahva sisämarkkinakysyntä nousee erittäin tärkeään rooliin. Nykyisessä taloustilanteessa yksityisen sektorin kysyntä olisi erittäin tärkeä kasvun lähde.

Eurostat julkaisi lähes samaan syssyyn myös EU:n energian tuonnista tilastoja, jotka osoittavat tuontiriippuvuuden vähentämisen olevan hidasta, mutta menevän oikeaan suuntaan. Edellisen, vuoden 2022 energiakriisin jälkeen unionin energiantuonnin arvo on tippunut 51,4 % 693 mrd. euroon, mutta volyymiä on onnistuttu vähentämään selvästi vähemmän, 14,9 %, 850 mrd. euroon. Viime vuonna arvo tippui 11,1 % ja volyymi 0,6 % suhteessa vuoteen 2023.
Selvitettäessä, mistä energia on lopulta peräisin, on katseet syytä luoda Lähi-idän sijaan länteen. Nimittäin Yhdysvallat oli EU:n suurin tuontimaa sekä öljylle (osuus kok. tuonnista 15 %) että LNG:lle eli nesteytetylle maakaasulle (osuus 56 %). Norja taas oli selkeästi suurin maakaasun tuojamaa 52 %:n osuudella.

Eu Energy Imports

Eu Energy Imports 2

Lähde: Eurostat

Nykyiselle konfliktille ”alttiit maat”, eli Eurostatin tilastoissa Saudi-Arabia ja Qatar, näyttelevät suhteellisen pientä osuutta suorasta energian tuonnista (Saudi-Arabian osuus öljyntuonnista 2023 oli 6,5 % ja Qatarin LNG-tuonnista 8,9 %). Puhtaasti tämän perusteella energiariippuvuus Lähi-idän konfliktialueisiin on pienehkö, mutta on luonnollisesti otettava huomioon tarjontahäiriöiden tuomat välilliset vaikutukset inflaatioon mm. kuljetuskustannusten nousun kautta. Niiden osuus puolestaan korostuu sitä enemmän, mitä Lähi-idän kriisi pitkittyy.

Luetuimmat artikkelit

Öljyn hinnan vaikutus Helsingin pörssiin: historia, vaikutusmekanismit ja riskit
13.03.2026 Artikkeli
Mastercard tuo kryptot maksuverkostoonsa – yli 85 kumppania mukana
18.03.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Kitkerän makuisia talouskasvuennusteita
19.03.2026 Artikkeli
USA:n inflaatio: Tyyntä myrskyn edellä
11.03.2026 Artikkeli
Iranin öljyvalttikortti voi horjuttaa dollarin asemaa
17.03.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.