Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Kiinan talousdata heikentyi taas, keskuspankki laski yllättäen keskeisiä korkojaan

– Marianne PalmuEkonomisti

Kiinan talousdata näyttää vientiä lukuun ottamatta sojottavan yhä selvemmin alaspäin, käy ilmi aamulla julkaistuista luvuista. Teollisuustuotannon kasvu hidastui heinäkuussa vuodentakaisesta 3,8 %:iin (kesäkuussa 3,9 %) ja vähittäismyynti vielä selvemmin 2,7 %:iin (kesäkuussa 3,1 %). Jo aiemmin on kuultu uutisia huonosti voivasta kiinteistösektorista: asuntojen hinnat ovat lähteneet laskuun, ja heinäkuussa kiinteistöinvestoinnit tippuivat 12,3 % ja uusien kohteiden myynti 28,9 %.

Kiinan keskuspankki reagoi heikkoon lukujen sarjaan yllättäen laskemalla keskeisiä lainakorkojaan. Yhden vuoden lainakorkoa laskettiin 10 korkopisteellä 2,75 %:iin ja 7 päivän repokorkoa 2 %:iin. Lisää koronlaskuja on todennäköisesti tulossa, sillä maan johdon asettama 5,5 %:n talouskasvutavoite näyttää yhä vaikeammalta saavuttaa.

Koronapolitiikka talouden keskiössä

Kiinan tilanne on nurinkurinen, sillä talouslukujen heikkous on pitkälti hallituksen oman tiukan koronapolitiikan aiheuttamaa. Vielä elokuussakin moni kiinalaiskaupunki asetti uusia rajoituksia asukkailleen uusien koronatapausten tultua julki. Politiikka on iskenyt kovaa palvelualojen aktiviteettiin ja kuluttajakäyttäytymiseen, ja Kiinan bkt:n kasvu hyytyi Q2:lla 0,4 %:iin vuodentakaisesta. Keskuspankki yrittää lääkitä taloutta vanhoilla rohdoilla, eli luottojen kysyntää kasvattamalla, mikä ei pitkän aikavälin kasvun kannalta ole luonnikas ratkaisu. Globaaleja inflaatiopaineita Kiinan talouden sakkaaminen toisaalta hellittää, sillä maan tuottajahintojen nousu on hidastunut rajusti viime kuukausina, ja nyt myös Yhdysvalloissa tuontihintojen nousu on kääntynyt laskuun kuukausitason tarkastelussa.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.