Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Maailman paras sijoituskirja

– Antti JärvenpääYhteisönrakentaja

Warren Buffettin viisauksilla on myyty vuosien saatossa lukemattomia sijoituskirjoja. Sen sijaan Buffettin itsensä kirjoittamia kirjoja ei kauppojen hyllyillä ole koskaan nähty, sillä Buffett ei ole kirjoja kirjoittanut. Buffettin kirjalliset ansiot ovat silti melkoiset.

Hänen vuosittaiset sijoittajakirjeensä Berkshire Hathawayn osakkeenomistajille ovat kestosuosikki sijoitusmaailmassa: Buffett kirjoittaa hauskasti, selkeästi ja mutkattomasti, aivan kuten esiintyykin. Ymmärrettävä ja maanläheinen tyyli puhuttelee, mikä on varmasti yksi syy hänen suosioonsa.

"Omistajillamme on oikeus kuulla joka vuosi sekä hyvät että huonot uutiset suoraan toimitusjohtajalta eikä sijoittajasuhteista vastaavalta asiantuntijalta tai viestintäkonsultilta, joka tarjoilee pelkkää optimistista höttöä ja siirappia", Buffett kirjoitti viimeisimmässä sijoittakirjeessään.

"Maailman paras sijoituskirja"

Berkshiren nettisivuilta löytyvät Buffettin kirjeet aina vuodesta 1977.

"Olen monesti kertonut, että nämä kirjeet ovat yhdistettyinä minusta ehkä 'maailman paras sijoituskirja'. Ja vieläpä täysin ilmainen", Seligsonin Phoebus-rahaston salkunhoitaja Anders Oldenburg kirjoitti vastikään palstallaan (linkki).

Buffett on kirjoittanut sijoittajakirjeitä säännöllisesti vuodesta 1965 lähtien. Tänä vuonna kirje oli erityinen, sillä se alkoi Buffettin muistokirjoituksella edesmenneestä yhtiökumppanistaan Charlie Mungerista. Munger toimi Buffettin pitkäaikaisena yhtiökumppanina ja Berkshiren varapuheenjohtajana aina kuolemaansa saakka.

Varsinaisen kirjeen Buffett osoitti sisarelleen Bertielle ja muille Berkshiren osakkeenomistajille. Bertie muistuttaa Buffettia tyypillisestä Berskhiren osakkeenomistajasta.

"Bertie, kuten useimmat teistä, ymmärtää kirjanpitoa, mutta hänellä ei ole tilintarkastajan tutkintoa. Hän seuraa talousuutisia lukemalla neljää sanomalehteä päivittäin, mutta hän ei pidä itseään asiantuntijana."

"Hän on järkevä ja tietää, että asiantuntijoiden neuvot tulisi jättää huomiota. Koska jos hän pystyisi varmasti ennustamaan tulevat voittajat, jakaisiko hän vapaasti nämä oivalluksensa muiden hyödynnettäväksi? Se olisi kuin löytäisi kultaa ja antaisi kartan naapurille näyttääkseen sen sijainnin. -- Lyhyesti sanottuna, Bertie ei ole hölmö", Buffett kirjoitti.

Warren Buffettin sijoittajakirjeet ovat vapaasti luettavissa osoitteessa https://www.berkshirehathaway.com/letters/letters.html.

Luetuimmat artikkelit

Osinkonäkymät 2026: pörssin osinkotuotto laskee
31.01.2026 Artikkeli
Paniikkia ja maniaa pörssissä samaan aikaan
31.01.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös torstaina: Paineita tulee nyt ulkopuolelta
04.02.2026 Artikkeli
Namaste, EU-Intia-kauppasopimus!
27.01.2026 Artikkeli
Kevin Warsh – pääjohtajaehdokas, jolla on vahva usko talouspolitiikkaan
02.02.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.