Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Nousuviikko takana, Fedissä ei enää ujostella

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinalla nousuviikko, ja Helsingin pörssikin punnersi vuoden alusta jälleen positiiviselle puolelle. Jackson Holen keskuspankkiirikokoontuminen toi julki viestin, jota on kovin odotettu: Federal Reservessä ollaan valmiita ohjauskoron laskuihin. Powell sanoi, että aika on koittanut keskuspankin rahapolitiikan säätämiselle viitaten syyskuun ohjauskoron laskuun. Jo Powellin puhetta ennen todennäköisyyksissä pidettiin käytännössä varmana koronlaskua seuraavassa kokouksessa, mutta asian varmistuminen oli positiivinen asia hartaasti laskuja toivoville sijoittajille.

Indeksit2608

Puheiden taustalla ovat muutokset keskuspankin prioriteettilistalla. Powell ehti jo julistamaan inflaatiotaiston ohi menneeksi, ja samalla keskuspankin fokus siirtyy yhä enemmän työmarkkinaan, joka on näyttänyt ensimmäisiä taantumisen merkkejään. Mielenkiintoinen on politiikkamuutoksen ajankohta. Powell nimittäin on ottanut puheissaan rohkeammin kantaa koronlaskujen puolesta sen jälkeen, kun Kamala Harris nousi demokraattien presidenttiehdokkaaksi. Korkoja on laskettu vaalivuosina toki monesti, mutta harvemmin näin lähellä itse vaalipäivää. Itse asiassa lähempänä vaaleja rahapolitiikkaa on lähdetty keventämään Reutersin mukaan vain kerran, vuonna 1976. Tuolloin itse vaaleissa olivat vastassa istuva republikaanipresidentti Gerald Ford ja demokraattien haastaja Jimmy Carter, ja Carter voitti. Kuten alla olevasta taulukosta näkyy, koronlaskut vaalivuonna ole kuitenkaan mikään vedenpitävä tapa ennustaa vaalivoittajaa, sillä niiden jälkeen voittoon ovat nousseet niin haastajat kuin istuvatkin presidentit. Oman mausteensa rahapolitiikka toki vaalikamppailuunkin tuo.

Fedin Koronlaskut

Korkofutuureissa meno on ollut viimeisen neljän viikon aikana villiä: ensin nähtiin jyrkkä lasku ja sen jälkeen pieni kipuaminen. Nyt todennäköisyydet puhuvat sen puolesta, että ohjauskorko laskee joulukuuhun mennessä nykyiseltä 5,25-5,5 %:n tasolta 4,5 %:iin ja ensi vuoden lopussa 3 prosentin tuntumaan. Koronlaskuja olisi siis niiden mukaan ensi vuonnakin rutkasti tulossa. Futuurien perusteella Yhdysvalloissa ollaan jo taantumatunnelmissa, sen verran kovaa korjausta rahapolitiikan linjaan on odotettavissa. Talousluvuissa tästä ei kuitenkaan vielä ole vahvoja merkkejä ja jos talousluvut eivät taivu, odotuksissa voidaan ensi vuoden osalta nähdä pieni korjaus ylöspäin.

Fed Funds Futuurit

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
USA:n työllisyysluvut: Taapertaen kohti vuoden loppua
16.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.