Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Nousuviikko takana, tullisirkuksen hahmot eivät enää jaksa yllättää

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Suomessa vietettiin lauantaina koulujen päättäjäisiä, ja samaan aikaan valmistujais- ja ylioppilaskakkujen leikkaamisen aikaan Valkoisessa talossa ehti jälleen tapahtua sitä sun tätä. Loppuviikolla Yhdysvaltain oikeusistuin päätti, että Donald Trumpin hätävaltuuslain nojalla määrätyt tuontitullit ovat laittomia. Sittemmin valitustuomioistuin ehti jo hylätä alemman asteen päätöksen ja julisti tullit kuitenkin laillisiksi. Show tuskin päättyy vielä tähän, sillä mitä todennäköisimmin tulleja puidaan aina korkeimmassa oikeudessa asti.

Indeksit 0106

Yhdysvaltain kauppakumppaneille kapuloiden lyöminen tullirattaisiin antaa kuitenkin tietynlaista hyötyä nyt käytävissä kauppaneuvotteluissa, ja se on saanut presidentti Trumpin tulistumaan. Jo perjantaina Trump ilmoitti teräksen ja alumiinin tullien kaksinkertaistamisesta nykyisestä 25 %:sta 50 %:iin. Samana päivänä Trump syytti Kiinaa kauppasopimuksien rikkomisesta, kuitenkaan erittelemättä tarkemmin mistä asiassa oli kyse.

Tullisirkuksessa on nähty jo yllin kyllin draamaa, ja erinäisiin versaaleilla kirjoitettuihin kommentteihin Valkoisesta talosta on ehditty tottua. Oikeusasteiden tulo mukaan kuvioon vaikeuttaa jokseenkin neuvotteluja Yhdysvaltain kantilta, mutta samalla sataa niiden laariin, jotka uskovat, että tullien lopullinen taso jäisi maltilliseksi. Viikonloppuinen uhkaus teräs- ja alumiinitullien tuplaamisestakaan tuskin jaksaa isosti järkyttää Kiinaa, joka on maailman suurin teräksen tuottaja. USA-riippuvuus on nimittäin selvästi pienentynyt. Koko teräksen tuonnista USA:han Kiinan osuus viime vuonna oli alle 2 % laskettuaan selvästi vuodesta 2018, jolloin Valkoinen talo asetti 25 %:n tullitason teräkselle. Alumiininkin osalta Yhdysvaltain selkeästi suurin tuontimaa on Kanada. Tullisirkuksessa on entistä vaikeampi löytää yllättäviä tekijöitä, mikä on positiivinen asia sijoittajan kannalta. 

Teräksen Tuonti

Lähde: LSEG

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Yhdysvaltain inflaatio: Kuumottavaa menoa
11.04.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Ekonomisti fundeeraa: Miltä tuntuisi 33 113 euroa lisävelkaa omalla tilillä?
13.04.2026 Artikkeli
Vastaa Inderesin yhteisökyselyyn ja voita
10.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.