• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Solar Foods julkaisee yhtiöesitteen

Solar Foods

EI JULKISTETTAVAKSI, JAETTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, YHDYSVALTOIHIN, AUSTRALIAAN, ETELÄ-AFRIKKAAN, HONGKONGIIN, JAPANIIN, KANADAAN, SINGAPOREEN TAI UUTEEN-SEELANTIIN, NÄISSÄ VALTIOISSA TAI MISSÄÄN MUUSSA VALTIOSSA TAI ALUEELLA TAI MIHINKÄÄN MUUHUN VALTIOON TAI ALUEELLE, JOSSA JULKISTAMINEN TAI LEVITTÄMINEN TAI OLISI LAINVASTAISTA.

Solar Foods (”Solar Foods” tai ”Yhtiö”) on hakenut 3.9.2024 Yhtiön osakkeet kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n (”Helsingin pörssi”) ylläpitämälle Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle (”First North”). Edellyttäen, että Yhtiön listalleottohakemus hyväksytään, kaupankäynnin Yhtiön osakkeilla odotetaan alkavan First Northissa arviolta 10.9.2024.

Yhtiö on laatinut listautumista varten suomenkielisen First North -sääntöjen mukaisen yhtiöesitteen, jonka Helsingin pörssi on tarkastanut. Yhtiöesite on saatavilla sähköisenä versiona 6.9.2024 noin klo 9.00 alkaen Yhtiön verkkosivustolta osoitteesta www.investors.solarfoods.com/fi/listautuminen

Yhtiöesittelytilaisuus

Solar Foods järjestää yhtiöesittelytilaisuuden, jossa toimitusjohtaja Pasi Vainikka ja talousjohtaja Ilkka Saura kertovat Yhtiöstä ja listautumisesta. Tilaisuus järjestetään maanantaina 9.9.2024 klo 18.00 alkaen. Tilaisuutta voi seurata osoitteessa https://solarfoods.videosync.fi/yhtioesittely

Lisätietoja:

Hallituksen puheenjohtaja, Juha Lindfors, juha@lifelineventures.com, puh. 040 519 4513

Toimitusjohtaja Pasi Vainikka, pasi@solarfoods.com, puh. 010 579 3286

 

Solar Foods lyhyesti  

Solar Foods tuottaa Solein®-proteiinia hyödyntämällä hiilidioksidia ja sähköä. Sään ja ilmaston olosuhteista riippumaton Soleinin tuotanto vapauttaa maailmanlaajuisen proteiinituotannon perinteisen maatalouden rajoituksista. Solar Foods on perustettu Suomessa vuonna 2017.  

Carnegie Investment Bank AB toimii Solar Foodsin taloudellisena neuvonantajana.

solarfoods.com

 

TÄRKEÄÄ TIETOA

Tämän yhtiötiedotteen jakelu voi olla lailla rajoitettua tietyillä lainkäyttöalueilla ja henkilöiden, jotka vastaanottavat dokumentteja tai muuta tietoa, johon tässä tiedotteessa viitataan, tulisi olla tietoisia ja noudattaa tällaisia rajoituksia. Rajoitusten noudattamatta jättäminen voi olla näiden lainkäyttöalueiden arvopaperilakien vastaista. Tätä yhtiötiedotetta ei ole tehty, eikä kopioita tästä yhtiötiedotteesta saa jakaa tai lähettää kokonaan, tai osittain, suoraan tai välillisesti Yhdysvaltoihin, Australiaan, Etelä-Afrikkaan, Hongkongiin, Japaniin, Kanadaan, Singaporeen tai Uuteen-Seelantiin, tai mihinkään muuhun valtioon tai alueelle, jossa julkistaminen tai levittäminen olisi lainvastaista. Yhtiö tai sen Hyväksytty Neuvonantaja eivät ole vastuussa, jos tällaisia rajoituksia rikotaan kenenkään henkilön toimesta.

Suunniteltu listautuminen eli Yhtiön osakkeiden hakeminen kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle toteutettaisiin teknisenä listautumisena eli sen yhteydessä ei järjestetä osakeantia tai -myyntiä. 

Tähän yhtiötiedotteeseen sisältyvä tieto annetaan ainoastaan taustaksi eikä tämän tiedon väitetä olevan täydellistä. Tähän yhtiötiedotteeseen sisältyvään tietoon tai sen paikkansapitävyyteen, oikeellisuuteen tai täydellisyyteen ei tule luottaa mitään tarkoitusta varten. Tämän yhtiötiedotteen sisältämät tiedot saattavat muuttua.

Edellä todetusti, Yhtiö ei suunnitellussa mahdollisessa listautumisessa tarjoa arvopapereita yleisölle. Tätä yhtiötiedotetta ei tule tulkita tarjoukseksi myydä tai merkitä tai tarjouspyynnöksi ostaa tai merkitä Yhtiön arvopapereita, eikä arvopapereita myydä alueilla, joilla kyseisten arvopapereiden tarjoaminen, hankinta tai myynti olisi lainvastaista ennen niiden rekisteröintiä taikka rekisteröintivelvollisuutta koskevan poikkeuksen tai muun kyseisten alueiden arvopaperilakien mukaisen hyväksynnän saamista. Sijoittajien ei tule hankkia tässä yhtiötiedotteessa tarkoitettuja arvopapereita tämän yhtiötiedotteen perusteella. Sijoittajien tulee tutustua Yhtiön sallituilla alueilla julkaisemaan tai levittämään Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikan sääntöjen mukaiseen listautumista varten laadittuun yhtiöesitteeseen. Tämä yhtiötiedote ei ole Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikan sääntöjen mukainen yhtiöesite.

Tämä yhtiötiedote ei ole tarjous arvopapereiden myymiseksi Yhdysvalloissa, eikä arvopapereita saa tarjota tai myydä Yhdysvalloissa, ellei niitä ole rekisteröity Yhdysvaltain vuoden 1933 arvopaperilain (U.S. Securities Act of 1933, muutoksineen) ja sen nojalla annettujen säännösten ja määräysten mukaisesti tai ellei rekisteröintivelvollisuudesta ole poikkeusta. Yhtiö ei aio rekisteröidä mitään arvopapereita Yhdysvalloissa eikä tarjota arvopapereita yleisölle Yhdysvalloissa. Missään Euroopan talousalueen jäsenvaltiossa, joka on pannut täytäntöön Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 2017/1129 arvopapereiden yleisölle tarjoamisen tai kaupankäynnin kohteeksi säännellyllä markkinalla ottamisen yhteydessä julkaistavasta esitteestä ja direktiivin 2003/71/EY kumoamisesta (”Esiteasetus”), ei ole tehty eikä tulla tekemään mitään toimenpiteitä arvopapereiden tarjoamiseksi yleisölle siten, että se edellyttäisi Esiteasetuksessa tarkoitetun esitteen julkistamista. Tässä kappaleessa ilmaisulla ”arvopapereiden tarjoaminen yleisölle” tarkoitetaan missä tahansa muodossa ja minkä tahansa kanavan kautta henkilöille suunnattua viestintää, jossa annetaan riittävät tiedot tarjouksen ehdoista sekä tarjottavista arvopapereista, jotta sijoittaja voi tehdä päätöksen näiden arvopapereiden ostamisesta tai merkitsemisestä. Tämä yhtiötiedote ei myöskään ole arvopapereita koskeva tarjous yleisölle Yhdistyneessä kuningaskunnassa koskien tässä yhtiötiedotteessa tarkoitettuja arvopapereita. Mitään esitettä ei ole hyväksytty tai tulla hyväksymään Yhdistyneessä kuningaskunnassa.

Yhtiö on laatinut tämän yhtiötiedotteen ja on siitä yksin vastuussa. Yhtiön First North -sääntöjen mukainen hyväksytty neuvonantaja (Certified Adviser) tai kukaan sen hallituksen jäsenistä, johtajista, toimihenkilöistä, työntekijöistä, neuvonantajista tai edustajista ei ota mitään vastuuta eikä anna mitään vakuutusta, suoraan tai epäsuorasti, tähän yhtiötiedotteeseen sisältyvien tietojen tai muiden Yhtiötä  koskevien tietojen, täydellisyydestä, tarkkuudesta tai todenperäisyydestä (tai tietojen poisjättämisestä tästä yhtiötiedotteesta) riippumatta siitä, onko tieto kirjallisessa, suullisessa tai sähköisessä muodossa ja riippumatta siitä, miten tieto on lähetetty tai asetettu saataville, eikä minkäänlaisesta vahingosta, joka on syntynyt tämän yhtiötiedotteen tai sen sisällön käyttämisestä tai muutoin tästä yhtiötiedotteesta johtuen.

Tulevaisuutta koskevat lausumat

Tässä yhtiötiedotteessa esitetyt asiat voivat sisältää tulevaisuutta koskevia lausumia, joihin kuuluvat lausumat, jotka eivät ole historiallista tietoa. Lausumat, joiden yhteydessä on käytetty sanoja ”aikoa”, ”arvioida”, ”ennakoida”, ”ennustaa”, ”jatkua”, ”odottaa”, ”olettaa”, ”pyrkiä”, ”saattaa”, ”suunnitella”, ”tavoitella”, ”tulla”, ”tähdätä”, ”uskoa”, ”voisi” ja muut vastaavat tai niiden kielteiset vastaavat ilmaisut ilmentävät tulevaisuutta koskevia lausumia. Tässä yhtiötiedotteessa esitetyt tulevaisuutta koskevat lausumat perustuvat erilaisiin olettamiin, joista monet voivat osaltaan perustua toisiin olettamiin. Vaikka Yhtiö pitää näissä tulevaisuutta koskevissa lausumissa esitettyjä odotuksia kohtuullisina, ei ole takeita siitä, että odotukset toteutuisivat tai pitäisivät paikkaansa. Koska nämä tulevaisuutta koskevat lausumat perustuvat oletuksiin ja arvioihin ja niihin liittyy riskejä ja epävarmuustekijöitä, todellinen tulos tai seuraukset voivat poiketa olennaisesti tulevaisuutta koskevissa lautumissa todetusta lukuisten tekijöiden johdosta. Yhtiö ei takaa, että tässä yhtiötiedotteessa esitettyihin tulevaisuutta koskeviin lausumiin perustuvat oletukset ovat virheettömiä, eikä se ota vastuuta tässä yhtiötiedotteessa esitettyjen näkemysten tulevasta paikkansapitävyydestä tai sitoudu päivittämään tai arvioimaan uudelleen mitään tässä yhtiötiedotteessa esitettyjä tulevaisuutta koskevia lausumia uusien tapahtumien tai olosuhteiden perusteella. Lukijan ei tule tukeutua liikaa tässä yhtiötiedotteessa esitettyihin tulevaisuutta koskeviin lausumiin. Tässä yhtiötiedotteessa esitetyt tiedot, näkemykset ja tulevaisuutta koskevat lausumat perustuvat yhtiötiedotteen julkaisupäivän tilanteeseen ja voivat näin ollen muuttua ilman ilmoitusta. Yhtiö ei sitoudu julkisesti tarkistamaan, päivittämään, vahvistamaan tai julkistamaan mitään tulevaisuutta koskevia lausumia uusien tapahtumien tai olosuhteiden perusteella, jotka liittyvät tämän yhtiötiedotteen sisältöön.

Solar Foods on vuonna 2017 perustettu kestävän proteiinituotannon globaali edelläkävijä, joka ratkoo maailmanlaajuista ruoantuotannon ongelmaa tarjoamalla täysin uuden vaihtoehdon nykyisille eläin- ja kasviproteiineille. Solar Foodsin ensimmäinen tuote on luonnossa esiintyvä yksisoluproteiini Solein, jota voidaan käyttää korkean proteiinipitoisuuden elintarvikeraaka-aineena. Soleinin tuotanto parantaa pitkällä aikavälillä proteiinin maailmanlaajuista saatavuutta sekä lisää elintarvikeraaka-aineiden hinta- ja laatuvakautta kytkemällä ruoantuotannon irti maataloudesta.

Lue lisää yhtiösivulla

Foorumin keskustelut

Hesarin uutisointia äsken: Business Finland myönsi jättipotin yhtiölle, joka tekee ilmasta ruokaa | HS.fi
18.6.2026 klo 10.25
- Koala
6
Luulin jo kertoneeni selkeästi mikä mielestäni tiedotteen otsikoinnissa oli vikana, mutta yritän uudelleen. Sana “Receive” tarkoittaa “vastaanottaa...
18.6.2026 klo 7.11
- OsakasOssi
2
Tässä on Thomaksen kommentit tästä Solar Foodsin saamasta rahoituksesta Factory 02 -tehdasinvestointia varten. Solar Foods tiedotti keskiviikkona...
18.6.2026 klo 6.10
- Sijoittaja-alokas
5
Yhtiö julkistaa että on saanut tuen tehtaan rakentamiseen. Kuinka vahvasti otsikossa asti sinusta pitäisi disclaimata, että tuki on ehdollinen...
17.6.2026 klo 21.53
4
Lainaehdot on kyllä aika hunajaiset. Pitkä lyhennysvapaa, ei vakuuksia ja 1% korko.
17.6.2026 klo 16.28
3
Vaikuttaa hyvin lupaavalta. Kova juttu, jos tämä ehdollistettu tuki ja halpalaina toteutuvat.
17.6.2026 klo 16.13
- Turska tai kuitti
1
Ei olekaan, mutta tiedotteen otsikoinnissa (varsinkin englanninkielisessä) ja artikkeleissa annetaan ymmärtää, että rahoitusta olisi “saatu”...
17.6.2026 klo 15.10
- OsakasOssi
2

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

EKP:n korkopäätös: Polttaa, kesäkatu kuuma
11.06.2026 Artikkeli
Tekoälyinvestoinnit ylittävät vielä selvästi uumoillut tuottavuusedut
09.06.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, USA:n työmarkkina taklaa haasteet
07.06.2026 Artikkeli
Kiinan vientikone kiihtyy tekoälybuumin siivittämänä
10.06.2026 Artikkeli
EKP:n korkokokous tänään: Keskuspankki inflaatiopaineiden saartamana
11.06.2026 Artikkeli