• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Suomen talous: Minä tunnen, kuinka vauhti kiihtyy

Marianne PalmuEkonomisti
02.08.2026 klo 18.09

Tiivistelmä

  • Suomen talous on kasvanut odotettua nopeammin viimeisen kahden ja puolen vuoden aikana, BKT:n kasvaessa 0,9 % ja 0,8 % aiemmin ennustetun supistumisen sijaan.
  • Tilastokeskuksen alustavat luvut osoittavat, että kausitasoitettu BKT kasvoi 0,9 % Q2:lla edellisestä kvartaalista ja 2,5 % vuodentakaisesta.
  • Vaikka talouskasvu on kiihtynyt, kuluttajaluottamus ei ole merkittävästi parantunut, mutta odotukset tulevaisuudesta ovat kohentuneet hieman.
  • Positiivinen vire kuluttajien odotuksissa voi edistää kotimaista yksityistä kysyntää ja muuttaa Suomen talouden narratiivia myönteisempään suuntaan.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Suomen talous on kasvanut sittenkin, ja vieläpä kiihtyvää vauhtia viimeisen kahden ja puolen vuoden ajan. Mutta muuttaako se mitään käyttäytymisessämme?

Suomen talouskasvu, %

Suomi Talouskasvu.png

Lähde: LSEG, Inderes

Kesälomani aikana suurin yllätys kotimaan talousuutisten saralla oli se, että Suomen talous kasvaa sittenkin, ja on kasvanut jopa kaksi ja puoli vuotta. Jo juhannusviikolla Tilastokeskus julkaisi tarkennetut luvut viimeisen kahden vuoden kasvusta. Sen sijaan, että Suomen BKT olisi supistunut vuonna 2024 0,2 % ja kasvanut vuonna 2025 vaivaiset 0,2 %, se kasvoikin 0,9 % ja 0,8 %. Ei mitään megakasvua, mutta ennakoitua nopeampaa kuitenkin. Kaiken kukkuraksi heinäkuun lopussa Tilastokeskus julkaisi alustavat luvut Q2:n kasvulukemista. Niiden mukaan kausitasoitettu BKT kasvoi 0,9 % edellisestä kvartaalista ja 2,5 % vuodentakaisesta. Jo Q1:llä kasvu ylsi 0,9 %:iin edellisestä neljänneksestä, joten vaikuttaa siltä, että talouskasvu on lähtenyt oikein raketoimaan tänä vuonna.

Viimeaikaisista uutisista nähdään erityisesti se, kuinka vaikea mittari bruttokansantuote lopulta on. Vasta nyt saatiin tarkentuneita tietoja vuoden 2024 talouskasvusta, ja tämänkin vuoden luvut voivat vielä tulevaisuudessa tarkentua reilusti suuntaan jos toiseenkin. Mitä kauemmas historiaan mennään, sitä vähemmän talousluvut vaikuttavat nykyiseen päätöksentekoomme, jos ylipäänsä vaikuttavat lainkaan. Talouden vauhdin kiihtyminen ei ole vielä vienyt kuluttajasektoria juhlimaan, näyttävät tuoreet kuluttajaluottamusluvut.

Tilastokeskus Kuluttajaluottamus.png

Lähde: Tilastokeskus

Heinäkuussa oman talouden nykytilanteessa ei juurikaan ollut muutoksia, mutta odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta kohenivat. Ottaen huomioon edelleen haastavan työllisyystilanteen ei ole ihme, että kuluttajien nykytunnelmat eivät reilusti ole kohentuneet, mutta pientä positiivista virettä nähdään tulevaisuuden suhteen. Se on hyvä signaali kotimaisen yksityisen kysynnän kannalta ja antaa eväitä muuttamaan Suomen talouden narratiivia positiivisempaan suuntaan. Kyllä tästä vielä noustaan. 

Makrokatsauksen otsikkoinnoittajana Matti ja Teppo.

 

Pysy ajan tasalla
Makrokatsaukset

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Tilauskannat puhuvat — Mitä Helsingin pörssin konepajojen Q2-luvut kertovat kysynnästä?
28.07.2026 Artikkeli
Helsingin pörssin kassakoneet
22.08.2025 Artikkeli
Jani Järvinen Alokkaan haastattelussa
19.02.2025 Artikkeli
Suomen ikimuistoisimmat bisnesmokat: Sonera – Taivasosuus Saksasta
19.10.2023 Artikkeli