Vahva viikko takana, USA:n luottoluokitus ei hohda enää kultaisena
Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinalla vahva nousuviikko. Helsingissä noustiin indeksitasolla 3 % viikon aikana, ja S&P 500 ponnisti vuoden alusta jälleen plussalle. USA:n ja Kiinan välirauha aiheutti sentimentissä riemunkiljahduksia. Kauppaneuvottelut ovat vielä kesken esim. Euroopan Unionin kanssa, mutta uutisotsikot niistä ovat olleet rohkaisevia. USA:n varapresidentti JD Vance tapasi viikonloppuna Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin ja Italian pääministeri Giorgia Melonin. Kumpikin osapuoli vakuutti tavoitteen olevan yhteinen, ja Vance uskoo neuvottelujen päätyvän pitkän aikavälin ratkaisuun, mikä toki olisi omiaan poistamaan epävarmuutta kaupasta. Tarkemmat tiedot neuvottelujen sisällöstä ovat kuitenkin vielä julkisuudesta visusti salassa.
Velkamarkkinalla nähtiin perjantaina merkittävä siirto, kun luottoluokittaja Moody’s laski Yhdysvaltain luottoluokituksen ensimmäistä kertaa parhaalta mahdolliselta tasolta AAA aavistuksen alaspäin tasolle Aa1. Muutos ei suinkaan ole jokapäiväinen, sillä USA:lla on ollut AAA-luokitus vuodesta 1917 alkaen. Toisaalta teko ei myöskään yllättänyt, koska luokitus asetettiin jo marraskuussa tarkkailun alle. Samalla Moody’s on viimeinen kolmesta suuresta luottoluokittajasta, joka alensi luokitusta: Fitch teki saman vuonna 2023 ja S&P vuonna 2011. Syynä luokituksen laskulle oli velkaantumisen kiihtyminen ”tasoille, jotka ovat merkittävästi korkeammat kuin saman luokituksen saaneilla verrokeilla”. Toistaiseksi nykyluokituksen näkymät ovat kuitenkin vakaat, osin perustuen ”pitkään tehokkaan rahapolitiikan historiaan, jota johtaa itsenäinen keskuspankki”. Lieköhän tässä piikki nykyjohdolle, sillä Donald Trump on toistuvasti kritisoinut Fediä rahapolitiikastaan. Näin hän teki myös lauantaina some-postauksessaan, jossa tituleerasi Jerome Powellia mieheksi, joka on aina liian myöhässä.
Luottoluokituksen laskun vaikutukset näkyivät välittömästi nousuna korkomarkkinalla. Reuters uutisoi aamulla, että 30-vuotisen velkakirjan korko nousi aamulla viiteen prosenttiin, tasolle jossa se ei ole käynyt vuoden 2023 jälkeen.
