Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Tiivistelmä

  • Yhdysvaltain ja Euroopan osakemarkkinoilla koettiin vaihteleva viikko, jossa Helsingissä ja Wall Streetillä nähtiin laskua, mutta Eurostoxx 600 -indeksi nousi hieman.
  • S&P 500 -indeksi on laskenut noin 7,4 % sotaa edeltäneestä huipustaan, mutta historiallisesti tämä liike on varsin tavanomainen eikä viittaa romahdukseen.
  • Yritysten tulosnäkymät ovat parantuneet, erityisesti teknologia- ja öljysektoreilla, mikä viittaa talouden perusvireen olevan edelleen vahva.
  • Tekoäly ja siihen liittyvät investoinnit tarjoavat tukea markkinoille, mutta geopoliittiset riskit, kuten Hormuzinsalmen mahdollinen sulkeutuminen, voivat vaikuttaa negatiivisesti tulevaisuuden ennusteisiin.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Yhdysvaltain ja Euroopan osakemarkkinoilla on takana vaihteleva viikko. Helsingissä ja Wall Streetillä lasketeltiin, mutta Stoxx 600 -indeksissä nähtiin vaihteeksi nousua. Indeksitasolla nyt myös Helsingissä on vajottu miinukselle, kun katsantoa laajennetaan tämän vuoden kehitykseen. Iranin tilanne pitää sijoittajat edelleen varpaillaan, joskin alkuvuonna nähtiin mm. Helsingissä pirteää nousua vastapainoksi.

Indeksit päätösmuutos 1 vkovuoden alusta
OMX Helsinki 12324,9-2,0 %-0,7 %
Eurostoxx 600 575,30,3 %-2,9 %
S&P500 6368,9-2,1 %-7,0 %

Luin äskettäin WSJ:n mielenkiintoisen artikkelin, jossa nostettiin esiin kolme seikkaa, miksi etenkin Wall Streetillä on nähty tähän mennessä lähinnä tavallisempi korjausliike, ei romahdusta. S&P 500 on laskenut noin 7,4 % sotaa edeltäneestä huipustaan, ja liike luokitellaan historiallisestikin varsin tavanomaiseksi. Ja, kuten alla olevasta kuviosta näkyy, historia ei tue katastrofiajattelua. Sodat ja geopoliittiset kriisit heiluttavat markkinoita hetkellisesti, mutta harvoin pysyvästi. Suuremmat romahdukset ovat syntyneet talouden sisältä finanssikriisin tai teknokuplan vaikutuksesta, eivät taistelukentiltä. Yhdysvallat on lisäksi historiassa hyötynyt siitä, ettei sen tuotantokoneistoa ole tuhottu sodissa samalla tavalla kuin Euroopassa tai Aasiassa. Kaikille sodan osapuolille ei ole käynyt yhtä hyvin: Neuvostoliitossa pörssi romahti nollaan ensimmäisen maailmansodan jälkeen, ja Japanissa osakkeista hävisi reaalisesti 96 % toisen maailmansodan jälkimainingeissa.

Sp500 Tuotto

Lähde: WSJ

Toiseksi yritysten tulosnäkymät ovat yllättäen parantuneet. Toki öljy-yhtiöt ja jalostamot, kuten Neste, hyötyvät korkeista raakaöljyn hinnoista, mutta myös teknologia vetää. Ennusteet S&P 500-yhtiöiden tuloksille (LSEG:n data) ovat nousseet 3,6 % Iranin sodan alkamisen jälkeen, mikä kertoo talouden perusvireen olevan edelleen vahva. Vaikka kallis energia hidastaa kasvua, lähtötaso on ennusteiden perusteella riittävän hyvä kestämään iskun.

Tulosennusteet

Lähde: WSJ

Kolmas tukipilari on tekoäly. Sijoittajat uskovat, että investoinnit datakeskuksiin ja siruihin jatkuvat lähes riippumatta suhdanteesta, oli sotaa tai ei. Ei siis ihme, että juuri teknologiasektorin tulosennusteet ovat nousseet voimakkaimmin.

Vaikuttaa siltä, että Wall Streetin ennusteissa on sisällä paljon hyvää, ennen kaikkea nopea ratkaisu. Jos Hormuzinsalmi sulkeutuu pysyvämmin tai konflikti pitkittyy, öljy ja inflaatio voivat karata käsistä, ja silloin tulosennusteillekaan on vaikea löytää katetta.

Luetuimmat artikkelit

Öljyn hinnan vaikutus Helsingin pörssiin: historia, vaikutusmekanismit ja riskit
13.03.2026 Artikkeli
Mastercard tuo kryptot maksuverkostoonsa – yli 85 kumppania mukana
18.03.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Kitkerän makuisia talouskasvuennusteita
19.03.2026 Artikkeli
Iranin öljyvalttikortti voi horjuttaa dollarin asemaa
17.03.2026 Artikkeli
Laskuviikko takana, Iran-huolet kallistuvat kohti huonoimpia skenaarioita
23.03.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.