Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Vihreä rahoitus lisää suosiotaan Helsingin pörssissä

– Marianne PalmuEkonomisti

Vastuullisuus ja ympäristöarvot ovat nousseet valokeilaan yritysrahoituksessa. Yhä useammat suomalaiset pörssiyhtiötkin ovat menossa ympäristötietoisempaan suuntaan, ainakin mikäli on uskominen viimeaikaista uutisvirtaa. Parin viime viikon aikana mm. Citycon on kertonut laskevansa liikkeelle vihreän hybridilainan ja Neo Industrial tiedottanut aikovansa laskea liikkeelle vihreän joukkovelkakirjalainan. Metsäyhtiö Stora Enso puolestaan laski alkuvuodesta liikkeelle vihreitä velkakirjoja ja oma vihreiden velkakirjojen ohjelmansa on myös esimerkiksi Nordealla.

Vihreät velkakirjat ovat joukkovelkakirjoja, joilla rahoitetaan ympäristöä tukevia hankkeita. Niitä ovat laskeneet liikkeelle lähinnä suuret instituutiot, kuten Euroopan investointipankki ja Maailmanpankki. Sittemmin julkisyhteisöt, eli kunnat ja kaupungit, ovat innostuneet ympäristörahoituksesta ja nyt myös yrityssektori on tullut aktiivisesti mukaan ympäristökampanjointiin. Vihreiden velkakirjojen määrä onkin ollut kovassa nousussa. CBI:n (Climate Bonds Initiative) laskelmien mukaan vihreiden velkakirjojen markkinan koko oli 2018 170,9 miljardia dollaria ja tämän vuoden ennuste on 250 miljardia. Ensi vuonna markkinan koko on ennusteissa jo 350-400 miljardia dollaria. Maantieteellisesti kolme suurinta vihreiden velkakirjojen liikkeelle laskijaa ovat olleet 2019 USA, Ranska ja Kiina. Kokonaisuudessaan vihreiden velkakirjojen osuus globaalista velkakirjamarkkinasta on kuitenkin vielä vähäinen, noin 5 %.

Lähde: CBI

Sijoitusstrategiassaan ympäristöä painottavalle sijoittajalle vihreät velkakirjat voivat tuoda mielenkiintoista lisäinformaatiota siitä, miten pörssiyhtiöt painottavat ympäristöarvoja rahoituksessaan. Kriteeristö siitä, mitkä velkakirjat luetaan aidosti vihreiksi, on kuitenkin vielä kehittymässä. CBI:llä on oma kriteeristönsä, ja ICMA (International Capital Market Association) on kehittänyt omat luokittelut vihreille velkakirjoille. Lisäksi yritykset käyttävät ulkopuolisia arvioitsijoita vihreille velkakirjoilleen, mutta niin kauan kuin joukko on hajanainen, vihreys on yhtiön tai sijoittajan silmässä. Yhtenäistä kriteeristöä tarvitaan, sillä kysyntää vihreiden investointien rahoittamiseen näyttää riittävän. Bloombergin laskelmien mukaan vihreistä velkakirjoista sai euromarkkinalla vuonna 2018 korkotuottoa 0,38 %, kun muissa Investment grade -luokituksen velkakirjoissa korko oli 0,41 %.

Luetuimmat artikkelit

Laskuviikko takana, Iran-huolet kallistuvat kohti huonoimpia skenaarioita
23.03.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Suuret yhtiöt kalliimpia, mutta onko pienissä arvoa?
27.03.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Euroalueen ostopäälliköt ja kuluttajat katsovat kohti kiihtyvää inflaatiota
25.03.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.