Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Energiapula iski Kiinan teollisuuden kasvunäkymiin

– Marianne PalmuEkonomisti

Kiinan talouden kasvutahti hidastuu edelleen vuoden loppua kohden mentäessä. Aamulla julkaistujen ostopäällikköindeksien mukaan maan teollisuuden aktiviteetti vastoin odotuksia laski syyskuussa kysynnän ja tarjonnan epätasapainoista johtuen. Myös teollisuuden voitot, investoinnit ja teollisuustuotanto ovat hidastuneet viime kuukausina. Palvelualat ovat tekemässä paluuta kasvuun, mutta talousnäkymässä riittää epävarmuuksia.

Kiina on kärsinyt rajusti nousseen kysynnän (ks. kuva), vähentyneen kivihiilen tuotannon ja päästövähennysten aiheuttamasta energiapulasta, mikä on lisännyt sähkökatkoja kotitalouksien ja yritysten arjessa etenkin Koillis-Kiinassa. Tämä näkyi myös ostopäällikköindekseissä energiaintensiivisen teollisuuden, kuten metalli- ja öljyteollisuuden näkymissä. Bloombergin mukaan Kiinan hallinto yrittää lisätä tuotantoa tuottajahintoja korottamalla. Lisäksi harkinnassa on kivihiilen tuonti ulkomailta. Energiavarastoja pitäisi nopeasti lisätä ennen talven tuloa, joten siinä mielessä energiakriisillä on vaikea ajoitus. Hyvin samanlaisten ongelmien kanssa painitaan myös globaalisti, sillä sähkön hinta on ollut rajussa nousussa myös Euroopassa.

Kiina. Lämpöenergian kysyntä

Luonnollisesti Kiinan hallinnon puuttumista heikentyvään talousnäkymään odotetaan, mutta toimet ovat toistaiseksi olleet maltillisia. Kiinan talousnäkymä on tasapainottelemista hidastuvan kasvun, rajusti kasvaneiden kiinteistöhintojen ja koronapandemian lieveilmiöiden (tuotannon pullonkaulat, nousevat hinnat ja hitaasti elpyvä kysyntä) välillä. Kiinan kiinteistöhinnat ovat 6-kertaistuneet viimeisen 15 vuoden aikana. Kiinteistösektorin rajusta menosta kärsivät myös kotitaloudet, joiden tulosta yhä suurempi osa menee asuinkustannuksiin. Refinitiviltä kerättyjen lukujen perusteella kiinalaiskotitaloudelta menisi keskimäärin 18 vuotta maksaa asunto, mikäli siihen käytettäisiin kaikki käytettävissä olevat tulot. Suhdeluku on monin verroin alempi esim. USA:ssa ja Isossa-Britanniassa. Koska Kiinassa omistusasuntojen osuus on suuri, asuntohintojen raju nousu heijastuu nopeasti myös kuluttajakysyntään.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Tulkoon joulu (..ja talousoptimismi)
18.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.