• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Uusi pelote USA:n ja Kiinan kauppaneuvotteluihin, USA:n työttömyys tippui ennätysalhaalle

Marianne PalmuEkonomisti
06.05.2019 klo 06.05

Viime viikko oli Helsingin pörssissä ja laajemminkin Euroopan osakemarkkinalla laskupainotteinen, vaikka USA:ssa Dow Jones ja S&P 500 onnistuivat nousemaan hieman koko viikon saldona. Tuloskausi alkaa häämöttää loppuaan ja lähiaikoina katseet kääntyvät yhä selkeämmin kriittisiin pisteisiin makrotaloudessa. Kooste viime viikon makotapahtumista on katsottavissa täällä.

Etenkin Kiinan ja USA:n kauppaneuvottelut ovat selkeä lyhyen aikavälin ajuri osakemarkkinalla. Markkinaodotuksissa niiden osalta on jo pitkälti hinnoiteltu sopua eikä uusia tullikorotuksia, mutta presidentti Trumpin eilinen twiitti oli kuin jäätävää vettä niskaan optimisteille. Trump twiittasi, että aikoo nostaa tulleja kiinalaistuotteille 25 %:iin nykyisestä 10 %:sta perjantaina. Twiitti oli Trumpilta selkeä takinkääntö, sillä aikaisemmin hän kertoi ettei tullikorotuksia olisi tulossa. Samalla se luonnollisesti jäädytti Kiinan ja USA:n neuvottelijoiden välejä, ja Wall Street Journal raportoi, että Kiina olisi perumassa tällä viikolla aiotun USA:n vierailun, jossa kauppaneuvotteluja oli tarkoitus jatkaa.

Trumpin twiitti ja kiinalaisten reaktio kertovat siitä, että kauppaneuvotteluissa maailmankaupan kahden mahdin välillä on edelleen kipukohtia. Reutersin mukaan neuvotteluissa vahvasti mukana oleva ulkomaankaupan neuvonantaja Robert Lighthizer kertoi aikaisemmin, että Kiina on vetäytynyt joistakin jo sovituista lupauksista. Mielestämme uutinen kertoo siitä, että riski kauppaneuvottelujen pitkittymisestä ja uusista tulleistakin on kasvanut. Trumpin twiitti saattaa tulehduttaa entisestään USA:n ja Kiinan välejä jo todellinen takapakki olisi, jos kiinalaisdelegaatio ei saapuisi tällä viikolla sovitusti USA:n neuvotteluihin. Edelleen uskomme, että jonkinmoinen laiha sopu saadaan aikaan ennemmin tai myöhemmin, sillä kumpikin osapuoli on käyttänyt neuvotteluihin jo valtavat resurssit.

USA:n työmarkkina tarpeeksi vahva edelleen

Perjantaina julkaistut USA:n työmarkkinatilastot huhtikuulta heijastelevat edelleen hyvää kuvaa maan työmarkkinasta. Uusien työpaikkojen määrä ylitti kirkkaasti odotukset (tot. 263 k vs. Reutersin konsensus 185 k) ja työttömyysastekin tippui historiallisen alas 3,6 %:iin. Samalla palkkojen kasvu pysyi maltillisena jääden hieman odotuksista (kasvu vuodentakaisesta 3,2 % ns. Reutersin konsensus 3,3 %), mikä tarkoittaa, että Federal Reserve voi huoletta pysyä kärsivällisellä kannalla rahapolitiikassaan. Kokonaisuudessaan raportti oli siis tarpeeksi hyvä vauhdittamaan USA:n indeksinousua, vaikka sen taustalla oli myös heikkoja lukuja (esim. lasku työvoiman osallistumisasteessa). Kokonaiskuva USA:n taloudessa on kehittynyt parempaan suuntaan vuodenvaihteesta, mutta pettymyksiäkin on nähty. Perjantaina sellaisen tarjosi palvelualojen ISM-indeksi, jonka perusteella sektorin aktiviteetti vajosi 20 kuukauden pohjiin.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Tilauskannat puhuvat — Mitä Helsingin pörssin konepajojen Q2-luvut kertovat kysynnästä?
28.07.2026 Artikkeli
Nokia 2000
03.08.2026 Artikkeli
Suomen talous: Minä tunnen, kuinka vauhti kiihtyy
02.08.2026 Artikkeli
USA ja Japani tukivat jeniä yhteisellä valuuttaväliintulolla
03.08.2026 Artikkeli
Helsingin pörssin kassakoneet
22.08.2025 Artikkeli