Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Uusi pelote USA:n ja Kiinan kauppaneuvotteluihin, USA:n työttömyys tippui ennätysalhaalle

– Marianne PalmuEkonomisti

Viime viikko oli Helsingin pörssissä ja laajemminkin Euroopan osakemarkkinalla laskupainotteinen, vaikka USA:ssa Dow Jones ja S&P 500 onnistuivat nousemaan hieman koko viikon saldona. Tuloskausi alkaa häämöttää loppuaan ja lähiaikoina katseet kääntyvät yhä selkeämmin kriittisiin pisteisiin makrotaloudessa. Kooste viime viikon makotapahtumista on katsottavissa täällä.

Etenkin Kiinan ja USA:n kauppaneuvottelut ovat selkeä lyhyen aikavälin ajuri osakemarkkinalla. Markkinaodotuksissa niiden osalta on jo pitkälti hinnoiteltu sopua eikä uusia tullikorotuksia, mutta presidentti Trumpin eilinen twiitti oli kuin jäätävää vettä niskaan optimisteille. Trump twiittasi, että aikoo nostaa tulleja kiinalaistuotteille 25 %:iin nykyisestä 10 %:sta perjantaina. Twiitti oli Trumpilta selkeä takinkääntö, sillä aikaisemmin hän kertoi ettei tullikorotuksia olisi tulossa. Samalla se luonnollisesti jäädytti Kiinan ja USA:n neuvottelijoiden välejä, ja Wall Street Journal raportoi, että Kiina olisi perumassa tällä viikolla aiotun USA:n vierailun, jossa kauppaneuvotteluja oli tarkoitus jatkaa.

Trumpin twiitti ja kiinalaisten reaktio kertovat siitä, että kauppaneuvotteluissa maailmankaupan kahden mahdin välillä on edelleen kipukohtia. Reutersin mukaan neuvotteluissa vahvasti mukana oleva ulkomaankaupan neuvonantaja Robert Lighthizer kertoi aikaisemmin, että Kiina on vetäytynyt joistakin jo sovituista lupauksista. Mielestämme uutinen kertoo siitä, että riski kauppaneuvottelujen pitkittymisestä ja uusista tulleistakin on kasvanut. Trumpin twiitti saattaa tulehduttaa entisestään USA:n ja Kiinan välejä jo todellinen takapakki olisi, jos kiinalaisdelegaatio ei saapuisi tällä viikolla sovitusti USA:n neuvotteluihin. Edelleen uskomme, että jonkinmoinen laiha sopu saadaan aikaan ennemmin tai myöhemmin, sillä kumpikin osapuoli on käyttänyt neuvotteluihin jo valtavat resurssit.

USA:n työmarkkina tarpeeksi vahva edelleen

Perjantaina julkaistut USA:n työmarkkinatilastot huhtikuulta heijastelevat edelleen hyvää kuvaa maan työmarkkinasta. Uusien työpaikkojen määrä ylitti kirkkaasti odotukset (tot. 263 k vs. Reutersin konsensus 185 k) ja työttömyysastekin tippui historiallisen alas 3,6 %:iin. Samalla palkkojen kasvu pysyi maltillisena jääden hieman odotuksista (kasvu vuodentakaisesta 3,2 % ns. Reutersin konsensus 3,3 %), mikä tarkoittaa, että Federal Reserve voi huoletta pysyä kärsivällisellä kannalla rahapolitiikassaan. Kokonaisuudessaan raportti oli siis tarpeeksi hyvä vauhdittamaan USA:n indeksinousua, vaikka sen taustalla oli myös heikkoja lukuja (esim. lasku työvoiman osallistumisasteessa). Kokonaiskuva USA:n taloudessa on kehittynyt parempaan suuntaan vuodenvaihteesta, mutta pettymyksiäkin on nähty. Perjantaina sellaisen tarjosi palvelualojen ISM-indeksi, jonka perusteella sektorin aktiviteetti vajosi 20 kuukauden pohjiin.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Suuret yhtiöt kalliimpia, mutta onko pienissä arvoa?
27.03.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.