eQ Q2'25: Markkinalla kovat odotukset strategiapäivitykselle
eQ:n Q2 jatkoi alkuvuoden mollivoittoista kehitystä ja yhtiö kärsii edelleen kiinteistömarkkinan haasteista. Olemme tarkistaneet tulosennusteitamme lievästi alaspäin ja lähiajan näkymä säilyy haastavana. Pidämme viimeaikaista kurssinousua ylimitoitettuna ja mielestämme markkinat lataavat liian suuria odotuksia tulevalle strategiapäivitykselle. Toistamme 11,0 euron tavoitehintamme sekä vähennä-suosituksen.
Mollivoittoinen kehitys jatkui
eQ:n Q2-tulos jäi reippaasti odotuksistamme. Tulosalitus selittyy taseen sijoitussalkun negatiivisilla tuotoilla sekä investointipankin erittäin heikolla liikevaihdolla. Varainhoidon osalta numerot olivat täysin linjassa odotuksiin. Tässä mielessä tulosalituksen merkitys onkin hyvin rajallinen. Varainhoidon tulos on kuitenkin edelleen laskutrendillä, kun kiinteistörahastojen haasteet painavat palkkioita. Raportin positiivisinta antia oli PE-rahastojen myynti, mikä säilyi olosuhteet nähden hyvällä tasolla. eQ:n lyhyen aikavälin näkymä säilyy kuitenkin haastavana kiinteistömarkkinan vaikeasta tilanteesta johtuen ja tulostrendin käännettä saadaan odottaa ensi vuoteen, kun PE-rahastojen tuottopalkkioita alkaa realisoitua enemmän. Kommentoimme tulosta tarkemmin tiistaina aamulla, ja väistyvän toimitusjohtaja Janne Larman haastattelu on katsottavissa täältä.
Ennusteita tarkistettu lievästi alas, ensi vuonna takaisin tuloskasvuun
Olemme tarkistaneet lähivuosien tulosennusteitamme alas noin 4–5 %:lla kiinteistörahastojen laskeneiden ennusteiden johdosta. Kokonaisuutena odotamme nyt kuluvan vuoden tuloksen laskevan selvästi, mutta 2026 tulos kääntyy reippaaseen kasvuun PE-tuottopalkkioiden vetämänä. 2026 osalta tuloskasvu nojaa käytännössä täysin PE-tuottopalkkioihin, joihin näkyvyys on toistaiseksi hyvin heikko. 2027 alkaen kasvu on riippuvainen etenkin kiinteistörahastojen myynnistä tai mahdollisista strategiapäivityksen tuomista uusista avauksista. Kiinteistömarkkinan elpyessä yhtiöllä pitäisi nykytuotetarjonnalla olla edellytykset 5–10 %:n jatkuviin palkkioihin perustuvaan vuotuiseen tuloskasvuun. Tätä korkeampi tuloskasvu vaatisi 1) uusia tuotteita 2) kiinteistömarkkinan erinomaista vetoa, 3) tuottopalkkioiden paluuta kiinteistörahastoista tai 4) PE-tuottopalkkioiden nousua vielä odotuksiamme korkeammalle tasolle. Osinkopolitiikka säilyy avokätisenä ja yhtiö jakaa koko tuloksensa ulos osinkoina myös jatkossa.
Markkina ladannut turhan kovat odotukset strategiapäivitykselle
eQ:n kurssi on ottanut tasokorjauksen ylöspäin Jouko Pölösen nimityksen jälkeen. Laskeneiden ennusteiden myötä osakkeen arvostus on noussut selvästi ja myös preemioarvostus suhteessa verrokkeihin on leventynyt. Kokonaisuutena pidämme eQ:n osaketta nykytasolla kalliina ja mielestämme markkinat ovat ladanneet liian suuria odotuksia yhtiön strategiapäivitykselle sekä tämän myötä tavoiteltavalle tuloskäänteelle. Toistammekin varovaisen näkemyksemme osakkeesta, emmekä näe nykykurssilla tuotto-riskisuhdetta riittävänä. Korkeampi tavoitehinta vaatisi näkemyksemme mukaan tulosennusteiden nousua sekä osakkeen riskitason laskua. DCF-mallin mukainen arvo osakkeelle on säilynyt noin 11 eurossa ja se tukee näkemystämme osakkeen käyvästä hinnoittelusta. Huomautamme, että mikäli tuloskasvukuva kirkastuisi arvioimastamme, voisi yhtiölle hyväksyä korkeammankin kertoimen, sillä hurjan kulutehokkuuden johdosta kasvu on erittäin kannattavaa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
