Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-07-21 04:48 GMT. Ge feedback här.
| Prognostabell | Q2'25 | Q2'26 | Q2'26e | Q2'26e | Konsensus | 2026e | ||
| MEUR / EUR | Jämförelse | Verkligt | Inderes | Konsensus | Lägst | Högst | Inderes | |
| Omsättning | 171 | 140,2 | 142,3 | 140 | - | 144 | 568 | |
| EBITA (just.) | 14,7 | 10,3 | 10,5 | 10,3 | - | 10,7 | 51,2 | |
| Rörelseresultat | 13,1 | 4,7 | 7,4 | 4,7 | - | 9,0 | 40,3 | |
| EPS (rapporterad) | 0,36 | 0,10 | 0,13 | -0,10 | - | 0,24 | 1,15 | |
| Omsättningstillväxt-% | -2,0 % | -18,2 % | -17,0 % | -18,3 % | - | -16,0 % | -12,9 % | |
| EBITA-% (just.) | 8,6 % | 7,4 % | 7,4 % | 7,4 % | - | 7,4 % | 9,0 % | |
Källa: Inderes & Vara Research (konsensus, 5 analytiker)
Pihlajalinna publicerar sin Q2-rapport torsdagen den 23.7, och företagets rapport kan följas här klockan 10.00. Företaget har bakom sig ett intressant kvartal präglat av en svag efterfrågemiljö, förhandlingar om nedskärningar och en vändpunkt för outsourcingavtal. Vi förväntar oss att omsättnings- och resultatutvecklingen fortsatt har varit starkt negativ, vilket dock i betydande grad drivs av avslutade outsourcingar. Särskilt intressant i rapporten är att granska Pihlajalinnas segment Hälsovårdstjänsters relativa utveckling jämfört med Terveystalo, samt situationen för Outsourcingtjänster i och med den nya påbörjade outsourcingen i Norra Birkaland. Naturligtvis granskas även hållbarheten i guidningen, då vi ser en tydlig risk för innevarande år.
Vi förväntar oss att Pihlajalinnas omsättning för Q2 minskade med cirka 18 % till 140 MEUR. Den kraftiga nedgången drivs särskilt av segmentet Outsourcingtjänster (estimat -55 %, 26 MEUR), där betydande outsourcingavtal har avslutats under förra året och vid årsskiftet. Outsourcingen av Kolmostien Terveys fortsatte till slutet av april och outsourcingen av Norra Birkaland inleddes under Q2 (Virrat och Ruovesi övergick till Pihlajalinnas tjänsteproduktion från början av april, samt Parkano och Kihniö från början av maj från Kolmostien Terveys). Därmed är Q2 en betydande vändpunkt för outsourcingen, och företaget inledde förhandlingar om nedskärningar i den nya outsourcingen direkt för att anpassa verksamheten till det mandat som erhållits från välfärdsområdet. Även små avyttringar av boendetjänster sätter press på omsättningen för Outsourcingtjänster.
Inom segmentet Hälsovårdstjänster förväntar vi oss att omsättningen låg i stort sett på samma nivå som jämförelseperioden, vilket skulle vara en berömvärd prestation i förhållande till marknaden och särskilt jämfört med konkurrenten Terveystalo (segmentet Hälsovårdstjänsters omsättning -7 %). Efterfrågan på den privata hälsovårdsmarknaden har tyngts särskilt av svagheten inom företagshälsovården (ökad arbetslöshet, konkurser, företagens besparingar) samt låg sjuklighet och minskade köp från den offentliga sektorn. Under Q1 utvecklades Pihlajalinnas Hälsovårdstjänster dock berömvärt (omsättning -1 %) i förhållande till Terveystalo, och vi förväntar oss att denna trend har fortsatt under Q2. Omsättningen för segmentet Gemensamma funktioner och övrigt förväntar vi oss ha varit 7,3 MEUR under Q2 (Q2'25: 8,2 MEUR).
Vi förväntar oss att Pihlajalinnas just. EBITA för Q2 sjönk till 10,3 MEUR (Q2'25: 14,7 MEUR), vilket skulle motsvara en marginal på 7,4 % (Q2'25: 8,6 %). Vi förväntar oss alltså en tydlig nedgång i resultatnivån. Detta drivs i våra estimat särskilt av outsourcingtjänsterna, där vi förväntar oss att just. EBITA har sjunkit till 1,9 MEUR (Q2'25: 6,2 MEUR). Med tanke på den förändring som skett inom outsourcing under kvartalet, är det enligt vår bedömning mer osäkerhet än normalt kring den operationella lönsamheten under Q2. Resultatet kommer under alla omständigheter att sjunka betydligt på grund av avslutade outsourcingar, dessutom är lönsamheten för den påbörjade outsourcingen i Norra Birkaland ännu inte optimal vid starttidpunkten, särskilt då företaget under det första verksamhetsåret inte har möjlighet till prestationsbaserade ersättningar.
Vi förväntar oss att Hälsovårdstjänsternas justerade EBITA har förbättrats till 8,6 MEUR (Q2'25: 8,0 MEUR), vilket skulle vara en mycket god prestation på den nuvarande marknaden. Å andra sidan präglades jämförelseperioden även av förändringar i försäkringspartnerns kundstyrning och höga utnyttjandegrader för fastprisavtal inom företagshälsovården, utmaningar som nu borde vara åtgärdade. Förhandlingarna om nedskärningar inom segmentet Hälsovårdstjänster kommer ännu inte att ge betydande stöd till marginalen under Q2, utan effekterna börjar synas från Q3. Vi förväntar oss att den rapporterade rörelsevinsten har stannat på en låg nivå om 4,7 MEUR (Q2'25: 13,1 MEUR), vilket i våra estimat belastas av engångskostnader relaterade till företagets båda förhandlingar om nedskärningar.
Pihlajalinna har guidat för en omsättning på 570–600 MEUR och en justerad EBITA-marginal på 9–10 % för år 2026. Vi ser en tydlig risk i guidningens hållbarhet, och Terveystalos vinstvarning ökade denna risk ytterligare. Våra estimat inför Q2-rapporten förväntar att helårsomsättningen kommer att ligga under det guidade intervallet, på 568 MEUR. Vårt estimat för justerad EBITA är 51,2 MEUR (2025: 65,3 MEUR), vilket skulle motsvara en justerad EBITA-marginal på 9,0 %, precis i den nedre delen av intervallet. Lönsamheten borde få tydligt stöd under resten av året från företagets omfattande förhandlingar om nedskärningar, men volymutvecklingen påverkar också direkt lönsamhetsutvecklingen. Därmed bedömer vi att influensasäsongen under slutet av året är en betydande variabel för att uppnå guidningen. I rapporten fokuserar vi, förutom på guidningens hållbarhet, på efterfrågeutsikterna och företagets relativa utveckling jämfört med Terveystalo, samt hur väl takeovern av den nya outsourcingen i Norra Birkaland fortlöper.
This content is only available for logged in users