Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

EKP alkaa viestinnässään valmistella rahapolitiikan suunnanmuutosta

– Marianne PalmuEkonomisti

EKP alkaa kuluvan vuoden alkupuolella valmistella markkinaa rahapolitiikan suunnanmuutokselle, käy ilmi eilen julkaistuista keskuspankin pöytäkirjoista. Niiden mukaan keskuspankin neuvoston jäsenten mielestä keskuspankin pitäisi ohjeistuksessaan keskittyä yhä selvemmin ohjauskorkoihin ja samalla vähentää velkakirjaostojen painoa. Nykyisellään keskuspankin rahapolitiikan keskipisteenä ovat olleet nimenomaan velkakirjaostot, ja se on ohjeistuksessaan tyytynyt toteamaan, että odottaa ohjauskorkojen pysyvän nykyisellä tasollaan pidemmän aikaa ja vielä velkakirjaostojen päätyttyäkin. Lisäksi pääjohtaja Draghi on painottanut keskuspankin olevan valmis lisäämään elvytystään talousympäristön niin vaatiessa.

Pöytäkirjojen mukaan viestinnän suunnanmuutos olisi edessä jo alkuvuonna. Tämä on ymmärrettävää, sillä euroalueen talouskasvu oli viime vuonna vahvinta vuosikymmeneen ja tarve elvytykselle on vähentynyt myös rahoitusmarkkinoilla. Heikko inflaatio on keskuspankin ainoa huolenaihe, mutta talouskasvun vahvistumisen pitäisi hiljalleen heijastua myös hintoihin. Lisäksi ongelmana on se, että elvytyksen pitkittyessä vahvasta talousympäristössä huolimatta keskuspankilla ei ole vahvoja valmiuksia sen lisäämiseen taloussyklin kääntyessä huonompaan suuntaan. Lisäksi elvytyksen varjopuolena on varallisuuskuplien (osakkeet, asuntomarkkinat) syntyminen, mistä keskuspankki on saanutkin jo kritiikkiä osakseen.

EKP on sitoutunut jatkamaan velkakirjaostojaan syyskuuhun asti, ja pidämme ennallaan näkemyksemme siitä, että EKP alasajaa velkakirjojen osto-ohjelmansa suhteellisen nopeasti sen jälkeen. Markkinan sulatellessa uutisia velkakirjaostojen lopettamisesta EKP todennäköisesti pitää muutaman kuukauden tauon ennen ensimmäistä nostoa ohjauskorossa, mikä olisi vuorossa vuoden 2019 alussa. Osa markkinatoimijoista odottaa ensimmäistä koronnostoa vasta vuoden 2019 kesään, mutta mikäli euroalueen talous jatkaa ripeää kasvuaan, on se mahdollisesti vuorossa jo aikaisemmin.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Perus saattaakin olla paras EKP:n skenaarioissa
01.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.