Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

EKP vaikeassa tilanteessa, päätös osto-ohjelman supistumisesta lykkääntynee

– Marianne PalmuEkonomisti

Euroopan keskuspankin tämänpäiväinen korkokokous on markkinan valokeilassa, sillä siltä odotetaan vihdoin ensimmäisiä merkkejä rahapolitiikan suunnankäännöksestä. Keskuspankin johto on pitänyt vahvan elvyttävän linjan puheissaan tähän asti, mutta joulukuun lopussa häämöttävä nykyinen selkeä linjaus arvopaperiostojen määrälle alkaa olla jo lähellä, ja samalla myös velkakirjamarkkinan rajat alkavat tulla vastaan ostojen jatkamisen suhteen. Ennen vuoden vaihdetta keskuspankilla on jäljellä tämänpäiväisen lisäksi kaksi korkokokousta, ja odotamme ratkaisuja velkakirjojen osto-ohjelman supistamisen suhteen ennen tätä.

Todennäköisimpänä vaihtoehtona pidämme sitä, että EKP:n johto tyytyy vielä tämänpäiväisessä kokouksessaan antamaan heikon signaalin rahapolitiikan kiristämisen puolesta. Tämä voisi tarkoittaa muutosta osto-ohjelman ohjeistukseen: keskuspankki voisi joko poistaa mahdollisuuden velkakirjaostojen laajentamisesta tarvittaessa vuoden 2017 jälkeen tai toisaalta lisätä ohjeistukseen vaihtoehdon velkakirjaostojen supistamisesta, mikä tasapainottaisi ohjeistusta neutraalimpaan suuntaan. Tämän jälkeen peli olisi avattu elvytysohjelman lopettamisen suhteen, ja keskuspankin olisi helpompi loka- tai joulukuussa viestiä velkakirjaostojen vähentämisestä.

Odotimme aikaisemmin päätöstä velkakirjaostojen vähentämisestä mahdollisesti jo tässä kokouksessa, mutta viime viikkojen aikana nopeasti dollaria vastaan vahvistunut euro on vähentänyt entisestään inflaatiopaineita ja tekee inflaatiomandaatin täyttämisen entistä haasteellisemmaksi. Siirtämällä päätöstä loka- tai joulukuun kokoukseen keskuspankki voi ostaa lisää aikaa ja valmistaa tällä hetkellä hyvin herkkää markkinaa rahapolitiikkapäätöksiin. Näkemyksemme ostojen vähentämisajankohdan suhteen on ennallaan, eli kuukausittaisia velkakirjaostoja alettaisiin asteittain (15-20 miljardia kerrallaan) vähentämään nykyisestä 60 miljardista ensi vuoden vaihteesta alkaen. Joka tapauksessa velkakirjaostot jatkuisivat aina vuoden 2018 H2:lle, joten rahapolitiikka pysyisi elvyttävänä ja ohjauskorko lähellä nollaa vielä pitkään.

EKP:n onneksi euroalueen talouskasvu on ollut vahvaa ja työttömyyskin tasaisessa laskussa, joten alueen talous on kyllin vahva kestämään elvytysohjelman vähentämisen. Talousindikaattorit povaavat Q3:lle kasvun tasoittumista, mutta edelleen jatkumista Q2:n tasoilla. Odotamme keskuspankin nostavan hieman talousennusteitaan kesäkuun julkaisusta etenkin tämän ja ensi vuoden talouskasvulle (kesäkuun 2017e 1,9 % ja 2018e 1,8 %). Inflaatioennusteet pysynevät ennallaan.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Perus saattaakin olla paras EKP:n skenaarioissa
01.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.