Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Federal Reserven korkopäätös keskiviikkona: Turhauttava tauko

– Marianne PalmuEkonomisti

Federal Reserven keskiviikkoisesta korkopäätöksestä odotetaan vahvistusta kesän koronlaskuodotuksille. Ennusteet kertovat jälleen paljon etenkin siitä, kuinka matalalle korkoja ylipäänsä ollaan valmiita laskemaan.

Joulukuussa avomarkkinakomitea tarjoili yllätyksen pukinkontissa laskeneiden korkoennusteiden muodossa. Avomarkkinakomitea ennakoi tuolloin kolmea 25 korkopisteen laskua ohjauskorkoon ensi vuonna, eli ohjauskorko olisi vuoden lopussa 4,5-4,75 %:n tasolla. Nyt tämä odotus on suunnilleen linjassa markkinaodotuksiin.

Joulukuun jälkeen yllätyslaatikko lienee suhteellisen tyhjä, mutta talouslukujen päivityksissä voi niitä vielä piillä. Luonnollisesti positiivista olisi, jos korko- ja inflaatioennusteita reivattaisiin jälleen alaspäin. Myös yhä enemmän koronlaskuihin nojaava pääjohtaja Powell olisi varmasti tervetullut puhuja korkopäätöksen jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. Edellisessä korkopäätöksessä mainittiin, että avomarkkinakomitea ei odota koronlaskuja sopiviksi ennen kuin luottamus inflaation liikkumisesta kestävästi kohti 2 %:n tavoitetta on saavutettu. Keskiviikkona huomio kohdistuu etenkin siihen, että missä mennään luottamuksen vahvistamisen suhteen.

Kokonaisuudessaan keskuspankkiirien puheet ovat kääntyneet vähemmän haukkamaiseen suuntaan, mutta kyyhkyt ovat edelleen olleen suhteellisen hiljaisina. Tämä tilanne muuttunee lähikuukausina, sillä tyypillisesti viestintä on ennakoinut ohjauskoron laskuja, ja nyt niitä odotetaan toteutuvaksi kesällä. FedWatchin antamat tuoreimmat todennäköisyydet ensimmäiselle koronlaskulle kesäkuussa on 55,1 % ja heinäkuussa 48,3 %, eli odotukset ovat siirtyneet entisestään keskikesää kohti.

Tuttuun tapaan kommentit korkopäätöksestä (julkaistaan klo 20) luvassa Sijoitusfoorumilla Pörssien suunta -ketjussa. Tervetuloa mukaan seuraamaan!

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Tulkoon joulu (..ja talousoptimismi)
18.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.