Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Fedin johtorulettiin odotetaan ratkaisua ja Englannin keskuspankilta koronnostoa tänään

– Marianne PalmuEkonomisti

Yhdysvaltain keskuspankin eilinen korkopäätös oli pitkälti odotettu: keskuspankki piti ohjauskorkonsa ennallaan 1,0-1,25 %:ssa ja pitkälti myös talousnäkymänsä entisenlaisina. Keskuspankki myönsi hurrikaanien tuomien häiriöiden vaikuttavan talousympäristöön lyhyellä aikavälillä, mutta niiden vaikutukset tasoittunevat pidemmällä tähtäimellä. Lisäksi Federal Reserven avomarkkinakomitea pitää talouskasvua vankalla pohjalla. Etukäteen mielenkiintoa herättäneet näkemykset inflaatiosta pysyivät nekin pitkälti ennallaan: vaikka inflaatiovauhti on viimeisimpien tilastojen mukaan hidastunut (PCE-hintakehitys 1,3 %), keskuspankin mukaan pidemmän tähtäimen inflaatio-odotukset ovat edelleen tasapainossa. Inflaation painumista pidetään edelleen kertaluonteisena ja tiettyihin tuoteryhmiin (esim. operaattoripalvelut) rajattuna. Pääjohtaja Yellen kuitenkin myönsi lehdistötilaisuudessa, että pohjainflaatio tulee nousemaan lähelle kahden prosentin tavoitetta vasta pitkälti ensi vuoteen mentäessä. Työmarkkinan kehitys on edelleen vahvaa, ja nyt myös osallistumisasteessa on vihdoin ollut kehitystä parempaan suuntaan. Fedin duaalimandaatin haasteet eli vahva työllisyys yhdistettynä heikkoon inflaatioon, pysynevät siis ennallaan.

Pidimme etukäteen Fedin kokousta välikokouksena, jossa valmistellaan markkinaa joulukuun korkokokoukseen ja seuraavaan koronnostoon nykyiseltä tasolta 1,25-1,5 %:iin. Keskuspankin johto on vienyt tehokkaasti läpi viestiä koronnostoistaan, sillä esimerkiksi futuurimarkkinalla annetaan jo lähes 98 %:n todennäköisyys joulukuun nostolle. Sen sijaan ensi vuodelle ratkaiseva kysymysmerkki rahapolitiikan suunnan kannalta on Fedin johtajavalinnoissa. Nykyisen pääjohtajan Janet Yellenin virkakausi päättyy helmikuussa ja tuoreimpien uutisten mukaan presidentti Donald Trumpin pitäisi tänään esitellä valintansa seuraavaksi pääjohtajaksi. Huhujen mukaan vahvana ehdokkaana pidetään Jerome Powellia, joka on toiminut Fedin johtokunnassa vuodesta 2012 lähtien. Powell on tunnettu Yellenin linjan kannattajana ja hän on ”kyyhky-haukka”-asteikolla pitkälti samalla tasolla Yellenin kanssa eli hänetkin tunnetaan enemminkin elvyttävää linjaa kannattavana pankkiirina. Mikäli Powell valitaan Fedin johtoon, ei tämän perusteella tiedossa olisi merkittävää muutosta rahapolitiikan linjaan, kuten esimerkiksi korkoennusteisiin vuosille 2018-2019. Koska Powellia pidetään muita ehdokkaita vahvemmin elvyttävän rahapolitiikan kannattajana, voisi valinta antaa edelleen tukea osakkeille lyhyellä aikavälillä. Tästä asiasta saataneen lisätietoa tänään.

Tänään nähdään ennakko-odotusten mukaan suunnankäännös myös Englannin keskuspankin rahapolitiikassa, sillä sen odotetaan nostavan ohjauskorkoaan 0,25 prosentista 0,5 prosenttiin ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen. Englannin keskuspankin koronnosto olisi jatkoa viime aikoina nähdyille pienille askelille rahapolitiikan kiristymisen suuntaan, mistä EKP:nkin suunnitelmissa vähentää velkakirjaostojaan on kyse. Keskuspankin korkopäätös on tänään klo 14:00 Suomen aikaa.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.