Fedin pöytäkirjat: Koronlaskua haluavat olivat lopulta yksin
Federal Reserven kokouspöytäkirjat osoittivat, että viime kokouksessa kaksi toraääntä jäivät lopulta melko yksin. Pöytäkirjoissa mainitaan, että ”lähes kaikki osanottajat” pitivät sopivana koron jättämistä nykytasolleen 4,25-4,5 %:iin.
Erikoisen heinäkuun korkopäätöksestä teki se, että vaikka ohjauskorkoa ei muutettu, jopa kaksi avomarkkinakomitean 12 jäsenestä äänesti tehtyä päätöstä vastaan ja koronlaskun puolesta. Päätöksestä eriävän mielipiteen ilmoittaminen ei ole millään tavalla yleistä. Tyypillisesti avomarkkinakomiteassa on korkeintaan yksi “vastarannan kiiski”, joka haluaa eriävän mielipiteensä merkittäväksi ja heitäkin on harvassa: tänä vuonna eriäviä mielipiteitä ohjauskorkon muutoksista ei ennen heinäkuuta oltu merkitty lainkaan ja viime vuonna kaikissa kokouksissa Reutersin mukaan vain kaksi.
Poikkeuksellisesta merkinnästä huolimatta edelleen selvä enemmistö, 9 pankkiiria, oli nykyisen korkotason kannalla (1 oli poissa). Keskeinen kysymys kuuluukin, muuttuuko talousympäristö niin ratkaisevasti lähiviikkoina, että syyskuun puolivälin korkokokouksessa on tarpeeksi perusteluja ohjauskoron laskulle, kuten korko-odotuksissa povataan (todennäköisyys laskulle 80 %).
Heinäkuun työllisyysdata ja etenkin suuret tarkistukset alaspäin edellisten kuukausien luvuissa olivat omiaan lisäämään hermoilua talouden tilasta. Tämän jälkeen odotettua parempaa dataa ollaan saatu kuitenkin mm. vähittäismyynnistä, ja talousyllätyksetkin ovat pysyneet nipin napin positiivisen puolella. Pöytäkirjat osoittivat myös, että korkopäätöksiä tekevässä avomarkkinakomiteassa käytiin vilkasta keskustelua tuontitullien vaikutuksesta inflaatioon ja samalla siihen, kuinka kiristävää rahapolitiikan pitäisi olla. Usea keskuspankkiiri kommentoi tähän liittyen, että nykyinen korkotaso ei ole enää kovin paljon neutraalin yläpuolella ja tullien vaikutuksia edelleen odotellaan. Inflaation osaltakin siis epävarmuustekijöitä riittää. Tarkemmin talousnäkymää käsitellään tuoreella makrovideolla.


Fedin avomarkkinakomitealla on syyskuussa vaikea paikka edessään, tosin ennen sitä saadaan vielä osviittaa myös elokuun työllisyysluvuista. Mikäli niissä jatkuu heikko sarja, koronlasku nähtäneen. Pitää kuitenkin muistaa, että Fedin mandaatin molemmat puolet, työttömyys ja inflaatio, sisältävät omat riskinsä ja tällä hetkellä vieläpä eri suuntiin.
