• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

IMF:n ennustetarkistus: Tekoälyriskit otettu huomioon hyvässä ja pahassa

Marianne PalmuEkonomisti
19.01.2026 klo 15.55

Tiivistelmä

  • IMF nosti maailmantalouden kasvuennustettaan 3,3 %:iin kuluvalle ja 3,2 %:iin ensi vuodelle, mutta korostaa tekoälyinvestointien mahdollisia riskejä, jotka voivat vaikuttaa negatiivisesti talouskasvuun.
  • Euroopassa ja Japanissa talouspolitiikka tukee kasvua, erityisesti Saksan elvytyksen kautta, kun taas Yhdysvallat keskittyy tullipolitiikkaan.
  • IMF:n mukaan tuontitullien vaikutus maailmantalouteen on ollut vähäinen ja korvautunut investointibuumin kautta.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Kansainvälinen valuuttarahasto IMF nosti maanantaina maailmantalouden kasvuennustettaan 3,3 %:iin kuluvalle ja 3,2 %:iin ensi vuodelle. Ennustelukuja enemmän kiinnostavat oletukset niiden takana. Poimimme niistä kolme mielenkiintoisinta.

1. Tekoälyriskeistä muistutetaan. IMF:n katsauksessa muistutetaan, että maailmantalouden kasvu on ollut viime aikoina harvojen sektorien varassa ja raha- sekä talouspolitiikan tukemaa. Ei liene yllätys, että harvoilla sektoreilla viitataan etenkin teknologiasektoriin. IMF muistuttaa, että tekoälyinvestointien tuottavuushyödyt voivat osoittautua ylioptimistisiksi, mikä saattaa johtaa investointien hidastumiseen ja arvostustasojen korjaantumiseen osakemarkkinalla. Tällä olisi negatiivisia vaikutuksia mm. kulutukseen (varallisuusvaikutus), maailmankauppaan (negatiivista teknologiavientiin erikoistuneille talouksille) ja maailmantalouteen kiristyvien rahoitusolojen myötä. IMF:n mallinnuksessa jo maltillinen korjaus arvostustasoissa osana yleistä rahoitusolojen kiristymistä leikkaisi 0,4 %-yksikköä kasvuennusteista. Toisaalta positiiviset AI-yllätykset voisivat tuoda selvän petrauksen kasvulukemiin. Lukema on yllättävän suuri koko maailmantalouden mittakaavassa ja eritoten sijoittajanäkökulmasta.

Tech Companies

Lähde: IMF

2. Talouspolitiikka tukee Euroopassa ja Japanissa. Makrokatsauksissa on jo tovin hehkutettu Saksan elvytystä ja miten se kampeaa maan talouden kasvuun tänä vuonna. Näin uskoo myös IMF, jonka kasvuennuste Saksalle on 1,1 % kuluvalle ja 1,5 % ensi vuodelle. Julkisten alijäämien kasvattajana kunnostautuu myös Japani, kun taas Yhdysvallat siirtyisi hieman pienempien alijäämien politiikkaan, tullit keskeisenä talouspolitiikan välineenään. Sen sijaan rahapolitiikalta ei euroalueella odoteta enää keventämistä, ja Japanissa suunta on ylöspäin.

Fiscal Stimulus

Lähde: IMF

3. Tullit: on-off. IMF:n näkemys tuontitullien tasosta ei juurikaan muuttunut tuoreessa ennustepäivityksessä lokakuusta, mutta viime viikonloppu luonnollisesti muutti jälleen asetelmia. Keskeinen viesti tähän asti on ollut, että tullien vaikutus maailmantalouteen on jäänyt melko vähäiseksi ja on pitkälti investointibuumin korvaama.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

EKP:n korkopäätös: Polttaa, kesäkatu kuuma
11.06.2026 Artikkeli
SPAC – vaihtoehtoinen tie pörssiin
22.06.2026 Artikkeli
EKP:n korkokokous tänään: Keskuspankki inflaatiopaineiden saartamana
11.06.2026 Artikkeli
Datakeskusbuumi ja uusiutuva energia – näin sijoittaja pääsee mukaan megatrendiin
11.06.2026 Artikkeli
Kiinan vientikone kiihtyy tekoälybuumin siivittämänä
10.06.2026 Artikkeli