Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Inflaatio-odotukset jakavat Fedin päättäjiä

– Marianne PalmuEkonomisti

USA:n talousnäkymät ovat muutoin vahvoja, mutta heikot inflaatiolukemat ovat olleet edelleen Fedin päättäjien huolenaiheena, käy ilmi keskuspankin syyskuun kokouksen pöytäkirjoista. Niistä käy ilmi, että Fedin pankkiirit kävivät kokouksessa pitkän keskustelun inflaationäkymistä ja etenkin siitä, pitäisikö tulevaisuuden korkouraa loiventaa, mikäli kuluttajahintojen nousu ei vauhditu lähiaikoina. Tosin viitteitä inflaation elpymisestä on ollut havaittavissa, mutta nousun pysyvyydestä ei vielä ole takeita ja Fedin seuraamat inflaatiomittarit ovat edelleen keskuspankin keskipitkän aikavälin tavoitteen alapuolella.

Riskinä Fedin päättäjien mukaan onkin nimenomaan se, saadaanko inflaatiokehityksestä kestävää vai pysyvätkö deflaatiopelot edelleen talousnäkymien taustalla. Tästä johtuen Fedin pitäisi keskittyä lähikuukausina yhä selvemmin tuleviin inflaatiolukuihin, jotta rahapolitiikan kiristämisessä ei edetä liian nopeasti.

Kuitenkin usea päättäjä oli samaan aikaan sitä mieltä, että tänä vuonna, todennäköisesti joulukuussa, olisi edessä vielä yksi ohjauskoron nosto. Tämä kertoo siitä, että inflaatiodata vaikuttaisi lähinnä ensi vuoden korkoennusteisiin, jotka nyt ennakoivat keskimäärin kolmea koronnostoa.

Syyskuun korkokokouksenkin jälkeen on USA:n taloudesta saatu uusia lukuja, jotka puoltavat näkemystä rahapolitiikan kiristämistoimista. Esimerkiksi perjantain heikoista työllisyysluvuista huolimatta palkkojen nousu oli selvässä kasvussa ja kiihtyi jo lähelle 3 %:n tasoa, mikä kertoo työmarkkinan tiukentuneesta tilanteesta. Myös syyskuun lopussa päivitetty PCE-hintaindeksi, jota Fed seuraa tarkasti, näytti käännettä ylöspäin inflaatioluvuissa. Tämän perusteella inflaationäkymät olisivat vahvistuneet syyskuuhun verrattuna. Fedin avomarkkinakomitean seuraava korkokokous on ensi viikolla, joten silloin saadaan keskuspankin päivitetty näkemys inflaatio- ja talouskehityksestä. Odotamme keskuspankilta edelleen yhtä koronnostoa joulukuussa ja kolmea ensi vuoden puolella.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Perus saattaakin olla paras EKP:n skenaarioissa
01.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.