• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Inflaatioennusteissa ollaan nyt vaarallisen yksimielisiä

– Marianne PalmuEkonomisti

Konsensusennusteissa ollaan nyt harvinaisen yksimielisiä siitä, että inflaatio hidastuu kuluvana vuonna hieman yli 2 %:iin. Tähän yksimielisyyteen on helppo tuudittautua, sillä koronapandemiassa nähdyt korkeat inflaatiolukemat olivat pitkälti talouden tarjonnan pullokauloista ja samanaikaisesta vahvasta kysynnästä johtuvia ja siksi väliaikaisia. Konsensuksen keskellä köllöttelyllä on myös vaaransa, sillä se voi sokaista riskeiltä. Tässä artikkelissa käsitellään sitä, kuinka inflaatio voisi tänä ja ensi vuonna yllättää.

Kuvio. Inflaatioennusteet kääntyneet negatiivisiksi ja laskeneet. Lähde: TS Lombard

Kaikki hyvin?

Inflaatioyllätykset ovat painuneet negatiivisiksi, ja Bloombergin konsensusennusteet euroalueen ja Yhdysvaltain inflaatiolle laskivat jälleen viime vuoden lopussa. Hyödykkeiden hinnat ovat jo kääntyneet laskuun Yhdysvalloissa ja palvelujen odotetaan seuraavan viiveellä perässä. Tähän näkemykseen nojataan myös korko-odotuksissa, jotka ovat viime viikkoina entisestään laskeneet.

Lähde: Bloomberg

Kuljetuskustannuksissa vaara

Riskejä näkemykselle kuitenkin riittää, ja yksi niistä nousee yli muiden: geopolitiikka. Maapallolla on tällä hetkellä meneillään 180 aseellista konfliktia, mikä on korkein lukumäärä kolmeen vuosikymmeneen (lähde: International Institute of Strategic Studies). Yksi pinnalla olevista on Israelin ja Gazan välinen konflikti, joka on menossa yhä pahempaan suuntaan. Riskit ovat kasvaneet myös maailmankaupan kannalta, sillä osana konfliktia huthikapinalliset ovat tulittaneet rahtialuksia Punaisellamerellä, joka on globaalisti tärkeä kauppareitti. Esimerkiksi tanskalainen rahtiyhtiö Maersk kertoi viime viikolla, etteivät sen alukset tule käyttämään lähitulevaisuudessa Punaisenmeren reittejä.

TS Lombardin artikkelissa kerrotaan, että 299 alusta globaalistikin laajalla konttikapasiteetilla olisi jo joutunut muuttamaan reittiään. Afrikan kiertäminen voi viedä kuljetusaikaa neljänneksen enemmän, ja tämä tarkoittaisi lähetysten viivästyksiä ja kustannusten nousua. Tässä vaiheessa on luonnollisesti vaikea määritellä tarkkoja vaikutuksia, mutta ottaen huomioon Suezin kanavan reitin merkityksen globaalille konttiliikenteelle (12 % kv-kaupan kuljetuksista kulkee kanavan kautta), kuljetuskustannuksia kannattaa lähikuukausina seurata inflaatioluvuissa tarkkaan.

Arvaamattomat tarjontashokit

Geopolitiikka tuo inflaatioon oman riskinsä, ja yleisesti talous näyttää siirtyneen korkeampien hintavaihteluiden tilaan. Kerroin viime vuonna, kuinka ilmastonmuutoksen vaikutukset tekevät inflaation ennustamisesta entistä hankalampaa mahdollisten tarjontasokkien myötä. Nykyisten geopoliittisten konfliktien ja säätapahtumien tuottamat tarjontasokit tuskin kasvavat mittasuhteiltaan koronapandemian ajan veroisiksi, mutta hankaloittavat hintakehityksen ennustamista – ja keskuspankkien päätöksiä korkojen laskusta.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Missä momentumini luuraa?
02.06.2026 Artikkeli
Katso inflaation loikkaa (lyhyttä tai pitkää)
31.05.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Polttaa, kesäkatu kuuma
11.06.2026 Artikkeli
Tekoälyinvestoinnit ylittävät vielä selvästi uumoillut tuottavuusedut
09.06.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, USA:n työmarkkina taklaa haasteet
07.06.2026 Artikkeli