Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Kiinan kasvumoottori hyytyi tutuista syistä

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Tiivistelmä

  • Kiinan BKT:n kasvu hidastui Q3:lla 4,8 %:iin, mikä vastasi markkinaodotuksia ja tukee hallinnon 5 %:n vuosikasvutavoitetta.
  • Yksityinen kysyntä on heikkoa; vähittäismyynti kasvoi vain 3 % syyskuussa, ja uusien asuntojen hinnat laskivat 0,4 %, mikä heijastaa kuluttajien varallisuuden laskua.
  • Teollisuustuotanto kasvoi 6,5 % vuodentakaisesta, mutta hintakilpailu on heikentänyt teollisuuden voittoja, kun vientiyritykset ovat kompensoineet Yhdysvaltain myynnin laskua muilla markkinoilla.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Kiinan talouskasvu hyytyi Q3:lla heikoimmalle tasolleen vuoteen. Kotimainen kysyntä on edelleen talouden pullonkaulana, ja ulkomaista kysyntää varjostavat tulliuhittelut.

Kiinan talouskasvu y-o-y, %

Kiinatalouskasvu

Lähde: LSEG

Kiinan BKT:n kasvu jäi Q3:lla 4,8 %:iin (Q2: 5,2 %) osuen kuitenkin markkinaodotuksiin. Luonnollisesti luvut ovat myös kyllin hyviä, jotta hallinnon asettamaan 5 %:n tämän vuoden talouskasvutavoitteeseen päästään. Lukujen varjossa näkyy kuitenkin huolestuttavaa kehitystä yksityisestä kysynnästä. Vähittäismyynnin kasvu jäi syyskuussa 3 %:iin vuodentakaisesta, mikä kertoo kuluttajasektorin olevan edelleen alamaissa. Kiinalaisten varallisuus on pitkälti seinissä, ja asuntomarkkinan alakulo ei näytä hellittävän, sillä uusien asuntojen hinnat laskivat syyskuussa 0,4 %. Negatiivinen varallisuusvaikutus jyllää siis nyt taloudessa.

Kiinan teollisuustuotanto ja vähittäismyynti

Kiina Teollisuustuotanto Ja Vähittäismyynti

Lähde: LSEG

Kiinan vienti USA:han ja tuonti USA:sta

Kiinan Vienti Us Ahan Ja Tuonti Us Asta

Lähde: LSEG

Teollisuustuotannon kasvu (+6,5 % vuodentakaisesta) on sen sijaan ollut suhteellisen ripeää, mutta tullut hintakilpailun kustannuksella. Kiinalaiset vientiyritykset ovat paikanneet etenkin huhtikuun ”vapautuspäivän” jälkeen laskenutta Yhdysvaltain myyntiään muilla markkinoilla, mikä on painanut teollisuuden voittoja. Talouskasvu on nyt yhä selvemmin ulkomaisen kysynnän varassa, eikä ainakaan lisätulleja kaivata sitä sekoittamaan.

Luetuimmat artikkelit

USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
Suomen talouskasvu: ”Joka päivä ja joka ikinen yö sinua ajattelen”
25.11.2025 Artikkeli
Laskuviikko takana, AI-huolet yltävät myös bondimarkkinalle
24.11.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.