Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Signaalit rahapolitiikan käänteen puolesta painaneet osakemarkkinaa

– Marianne PalmuEkonomisti

Viime viikko oli etenkin Euroopan markkinoilla selvä laskuviikko. Helsingissä lasketeltiin 3 % ja myös Eurostoxx sulki yli parin prosentin laskuun koko viikon saldona. Markkinoilla on tapahtunut käänne kireämmän rahapolitiikan näkemysten suuntaan sitä mukaa, kun mm. Englannin keskuspankista ja EKP:sta ovat lisääntyneet signaalit kireämmän rahapolitiikan puoleen. Tämä on nostanut velkakirjakorkoja ja mm. siivittänyt euron kurssia. Osakemarkkinalla korkoherkät sektorit ovat puolestaan kärsineet viimeaikaisista uutisista.

EKP:n pääjohtaja Mario Draghin tiistainen puhe kuohutti etenkin valuuttamarkkinoilla, jossa euron vahvistuminen dollaria vastaan oli tuntuvaa. Koko päättyneen toisen kvartaalin aikana EUR/USD-kurssi on noussut jo noin 7 %, ja spekulaatiot EKP:n rahapolitiikan suunnan käännöstä (arvopaperiostojen vähentäminen) tulevat mahdollisesti siivittämään euroa edelleen kesän ja syksyn aikana. Päänvaivaa valuuttaennustajille ovat kuitenkin aiheuttaneet inflaatioluvut, jotka olivat kesäkuussakin Eurostatin perjantaina julkaiseman ennakkotilaston mukaan heikkoja (+1,3 %). Lukujen takaa oli kuitenkin huomattavissa selvää nousua etenkin palvelujen (+1,6 %) hinnoissa ja yleisestikin pohjainflaatiossa (+1,1 %), mikä viittaisi siihen, että heikkous kuluttajahinnoissa jää väliaikaiseksi ilmiöksi.

Muutoin viikon talousdata oli positiivisen vahvaa. Saksan elinkeinoelämän luottamus jatkoi ennätysten murskaamista myös kesäkuussa, ja USA:nkin Q1:n talouskasvulukuja tarkistettiin ylöspäin odotettua enemmän. Lopullisten lukujen mukaan maan talous kasvoi ensimmäisellä kvartaalilla 1,4 %, mikä on kaksinkertainen lukema alustaviin lukuihin nähden. Näin ollen Q1 ei ollut aivan yhtä heikko kuin mitä ensi näkemältä pelättiin. Talousluvuissa on ollut Q2:n osalta varsin ristiriitaista tulkintaa markkinoilla, mutta etenkin ensi perjantaina julkaistavista työllisyysluvuista odotetaan kesäkuun osalta selvästi toukokuuta parempaa (odotus 183 k vs. toukokuun 138 k).

Perjantailta haetaan suuntaa myös Federal Reserven tulevalle korkouralle. Omat odotuksemme ovat edelleen linjassa keskuspankin omien ennusteiden kanssa, minkä mukaan yksi koronnosto olisi vielä edessä kuluvan vuoden aikana, todennäköisesti loppuvuonna. Kahteenkin nostoon olisi mahdollisuus, mutta hidas inflaatiokehitys vähentää rahapolitiikan kiristyshaluja vahvasta työmarkkinakehityksestä huolimatta.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Perus saattaakin olla paras EKP:n skenaarioissa
01.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.