USA:n talousdata odotettua heikompaa, työllisyyskehitys kuitenkin kohtuullista
Yhdysvaltain viime kuukausien talousdata on ollut vahvasti vaihtelevaa, ja useasti talousdata on tuottanut markkinoille pettymyksen. Tämä käy ilmi myös Citigroupin julkaisemasta indeksistä, joka vertaa toteutuneita talouslukuja markkinaodotuksiin. Indeksi on vajonnut USA:ssa viime kuukausina nopeasti miinukselle, mikä kertoo odotettua heikompien talouslukujen kasvusta. Indeksi on nyt alimmillaan vuoden 2016 alun jälkeen, tosin historiallinen kehitys näyttää, että alkuvuosi on ollut tyypillisesti negatiivisten yllätysten aikaa, jonka jälkeen talouslukujen positiiviset yllätykset ovat lisääntyneet. Sen sijaan euroalueen indeksi on edelleen vahvasti plussalla indikoiden samalla osaltaan vahvaa talouskehitystä.
USA:ssa julkaistiin jälleen eilen tukku talouslukuja, jotka toivat markkinoille ristiriitaista viestiä talouden kehityksestä. Commerce Departmentin tehdaslukujen mukaan tehdasteollisuuden tilaukset jatkoivat huhtikuussa laskuaan (-0,2 %) ja tuottavuuskehitys oli heikkoa Q1:llä. USA:n tuottavuus on noussut vuositasolla keskimäärin 0,6 % viimeisen viiden vuoden aikana, mikä on selvästi pitkän aikavälin keskiarvon (2,1 %) alapuolella ja osoittaa USA:n pitkän aikavälin potentiaalisen talouskasvun heikentyneen.
Palvelualojen ISM-indeksi osoitti sektorin kasvun hidastuneen toukokuussa, ja etenkin uudet tilaukset olivat selvässä laskussa (-5,5 %) heikentäen samalla lähikuukausien näkymää. Toisaalta työllisyyttä kuvaava alaindeksi nousi 6,4 % ja samalla korkeimmalle tasolleen heinäkuun 2015 jälkeen heijastaen palvelualojen vahvaa työllisyyskehitystä. Federal Reserven kesäkuun puolivälin kokouksen kannalta mielenkiintoisena teemana oli lisäksi palvelualojen hintakehitys, joka kääntyi negatiiviseksi toukokuussa. USA:ssa inflaatio on ollut pitkälti palveluiden aikaansaamaa, joten eiliset lukemat voivat kiinnittää joidenkin Fedin päättäjien huomion. Markkinaodotukset ovat kuitenkin vahvasti koronnoston puolella, sillä CME Groupin FedWatchin mukaan todennäköisyys 0,25 %-yksikön koronnostolle on jo yli 94 %. Kesäkuun koronnosto pitäisi olla tulossa, mutta Fedin rahapolitiikan kiristämisen jatko on entistä epävarmempaa, mikäli talousluvut jatkavat pettymysten sarjaansa. Odotamme edelleen mahdollisen kesäkuun koronnoston jälkeen ainakin yhtä nostoa tälle vuodelle, mutta etenkin inflaatiokehitystä on syytä tarkkailla lähiaikoina.
