• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

USA:n verovääntö jatkuu, ensin hyväksyttävä budjettiraamit

Marianne PalmuEkonomisti
20.10.2017 klo 09.02

USA:n verouudistus otti jälleen pienen askeleen eteenpäin eilen, kun maan senaatti hyväksyi äänin 51-49 budjettiluonnoksen, joka sisälsi 1500 miljardin dollarin lisäyksen valtion alijäämään seuraavan kymmenen vuoden ajaksi. Tämä alijäämä on tarkoitettu verouudistuksen rahoittamiseksi. Vielä on kuitenkin pitkä matka kuljettavana ennen kuin itse verouudistus voisi mennä kongressin äänestykseen, jossa ensin budjetti tarvitsee hyväksynnän sekä senaatissa että edustajainhuoneessa. Demokraattien vastustus koko verouudistusta kohtaan on ollut kovaa, ja mm. senaattori Bernie Sanders kuvaili sitä karmeaksi ja tuloeroja edelleen kärjistäväksi.

Etenemisestä huolimatta verouudistuksen läpimeno ei ole selvää. Seuraavaksi senaatin budjettiehdotus pitäisi sulauttaa edustajainhuoneen luonnokseen, joka on selvästi erilainen. Se ei perustu velkarahoitukseen, vaan on luonteeltaan menoihin perustuva, eli sisältää mm. 203 miljardin edestä leikkauksia liittovaltion ohjelmiin (mm. köyhien ruoka-apu, terveydenhuolto). Sen sijaan velanotto jäisi tässä versiossa selvästi alemmalle tasolle, ja nimenomaan velasta tuleekin kiistakapula budjettineuvotteluissa. Republikaanit lupailivat uutta versiota budjetista kahden viikon kuluttua. Vasta budjettisovun jälkeen voidaan siirtyä äänestykseen itse verouudistuksesta.

Republikaanien paine verouudistuksen läpiviemiselle on kova, sillä he kokivat viimeksi pahan tappion yrittäessään kaataa Obamacarea. Kuluva politiikkavuosi on jo lopuillaan, mutta republikaanien ansioluettelo jäänyt lyhyeksi saavutusten osalta, ja ensi vuonna pidetään kongressin välivaalit. Eilinen äänestys lisäsi hieman verouudistuksen läpimenon todennäköisyyttä, mutta kuten terveydenhuoltouudistusäänestys osoitti, republikaanien joukot ovat hajallaan ja puolue sekä presidentti tarvitsevat senaattoriensa täyden tuen verouudistuksen suhteen.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Nokia 2000
03.08.2026 Artikkeli
Tilauskannat puhuvat — Mitä Helsingin pörssin konepajojen Q2-luvut kertovat kysynnästä?
28.07.2026 Artikkeli
Suomen talous: Minä tunnen, kuinka vauhti kiihtyy
02.08.2026 Artikkeli
Joko ollaan perillä taloussyklissä?
05.08.2026 Artikkeli
El Niño uhkaa inflaatioennusteita
06.08.2026 Artikkeli