Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Federal Reserven korkopäätös: Koroissa 3 on uusi 0

– Marianne PalmuEkonomisti

Federal Reserven keskiviikkoinen korkopäätös oli odotettu itse toimien osalta, mutta ennusteissa piili sitoumus pysyvästi korkeampaan korkotasoon. Keskuspankki nosti ohjauskorkoaan 0,75 %-yksiköllä eli 75 korkopisteellä ja viesti selvästi, että lisää saman kaltaisia nostoja on tulossa seuraavissakin kokouksissa. Nyt ohjauskorkoa nostettiin 3,0-3,25 %:n vaihteluvälille ja avomarkkinakomitean korkoennusteen mukaan se olisi vuoden lopussa 4,4 %. Koronnostot kuitenkin jatkuisivat vielä ensi vuonnakin, ja huippu nähtäisiin mediaaniennusteessa 4,6 %:ssa. Selvä enemmistö avomarkkinakomitean jäsenistä (12/19) odottaa ohjauskoron siis olevan ensi vuoden lopussa yli 4,5 %:n tasolla.

Mielenkiintoista on se, että ensi kertaa tehdyt 2025-ennusteet osoittivat ohjauskoron olevan vielä kolmen vuoden kuluttua lähes 3 %:ssa (mediaaniennuste 2,9 %). Tämä kertoo, että paluuta nollakorkoihin ei olla tekemässä, eli 3 on koroissa uusi 0, mikäli Federal Reserven ennuste tällä kertaa toteutuu. Mainittakoon vielä vertailukohtana sekin, että vielä viime vuoden kesäkuussa avomarkkinakomitean mediaaniennuste tälle vuodelle oli 0,1 %.

Inflaatiovoittoon vaikka taantuman kautta

Talouskuva on heikentynyt viime kuukausina eikä ikäviltä inflaatioyllätyksiltäkään ole vältytty, joten keskuspankin avomarkkinakomitean jäsenet laskivat talousennusteitaan tälle ja ensi vuodelle ja samalla nostivat inflaatioennusteitaan. Kuitenkin työllisyyskehitykseen suhtaudutaan keskuspankissa suhteellisen positiivisesti, eli talouskasvun hidastumisesta ja lähes viiden prosentin korkotasosta huolimatta työttömyysaste nousisi vain 4,4 %:iin. Pääjohtaja Jerome Powellkin totesi tiedostustilaisuudessa, että kysyntää työmarkkinalla on edelleen selvästi enemmän kuin tarjontaa, mikä on osaltaan yksi positiivinen tunnusmerkki, vaikka työmarkkina laahaava indikaattori talouden kehitykselle onkin. Jos työmarkkinan sopeutuminen eli työttömyysasteen nousu tapahtuisi osallistumisasteen nousun kautta, olisi se kokonaisuudessaan hyvä asia taloudelle, ja sitä keskuspankkikin on toivonut. Toki pohtia sopii, onko inflaation taltuttaminen nykytasoilta ylipäätään mahdollista ennustetuilla alle viiden prosentin työttömyysluvuilla, sillä Powellkin myönsi, että siirtymä hitaamman inflaation ympäristöön voi olla tuskallinen.

Keskuspankin talous- ja korkoennusteiden osumatarkkuus on ollut viime vuosina heikko, mutta ne antavat aina tärkeän signaalin avomarkkinakomitean senhetkisistä mietteistä. Nyt ne ja korkopäätös toivat entistä selvemmin esiin viestiä, joka sai jo Jackson Holen konferenssissa alkunsa: enää ei epäröidä, vaan inflaation osalta voittoon halutaan vaikka sitten taantuman kautta. EKP:lla ei puolestaan ole juuri muuta vaihtoehtoa kuin seurata perässä koronnostoissa, sillä vahva dollari on tullut ongelmaksi euroalueella heikentäen rahoitusoloja ja kiihdyttäen tuonti-inflaatiota.

Tekstiä muokattu 22.9. klo 7.09.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.