Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Palvelut palaamassa talouden parrasvaloihin

– Marianne PalmuEkonomisti

Maanantaina julkaistut ostopäällikköindeksit pitivät sisällään kaksijakoista kuvaa koronapandemian kanssa elämään tottuneesta euroalueesta. Toisaalta indekseissä oli mukana elementtejä, jotka kertoivat talouden paluusta normaaliin, toisaalta taas edelleen poikkeuksellisesta tilanteesta kertovia lukuja. Ensimmäiseen kuului kasvun jatkuminen teollisuudessa ja palvelualoilla ja etenkin se, että palvelualojen kasvu ohitti teollisuuden ensimmäistä kertaa koronapandemian alkamisen jälkeen.

Palvelut ovat siis tekemässä vahvaa paluuta talouden parrasvaloihin, sillä olivathan ne ennen pandemiaa vahva kasvun lähde ja toimivat euroalueen merkittävänä työllistäjänä. Palvelujen kasvun pysyminen elokuussa lähes heinäkuun vahvalla tasolla, lukemassa 59,7, kertoo vähittäisestä talouksien avautumisesta. Koronaviruksen herkästi leviävä deltavariantti on toki riski kasvulle, mutta ei ole ainakaan toistaiseksi vaikuttanut kehitykseen.

Teollisuudessa pullonkaulat pysyivät tiukasti paikallaan ja vaikuttivat kysynnän ja tarjonnan tasapainoon. Komponenttipula vaivaa edelleen teollisuusyrityksiä, minkä vuoksi kasvusta on lähtenyt parhain terä. Lisäksi hintojen nousu vaivaa tuotantopuolella ja osaavaa työvoimaa on jo paikoin vaikea löytää. Erityisen pahoja tarjonnan viivästymät ovat Saksassa, eikä tilanteeseen ole yrityksille teetettyjen kyselyjen mukaan helpotusta luvassa vielä tämän vuoden aikana.

Ei hassumpi talous

Euroalueen talous ei ole tuoreiden lukujen mukaan hassummalla tolalla, sillä indeksejä IHS Markitin mukaan op-indeksien kolmen kuukauden keskiarvo on korkeimmillaan 21 vuoteen. Q3 näyttää siis paremmalta kuin Q2 talouden osalta. USA:ssa veto näyttää hieman hiipuneen, sillä palvelualojen kasvu hidastui odotettua selvemmin kahdeksan kuukauden pohjiin elokuussa (lukema 55,2 vs. heinäkuun 59,9). Kasvu on edelleen hyvällä tolalla, mutta deltavariantilla lienee osansa laskussa. Pandemia on edelleen riski taloudelle, mutta rokotuskattavuus kasvaa jatkuvasti ja viruksen kanssa on viimeisen puolentoista vuoden aikana myös opittu elämään.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.