Fedin uusi pääjohtaja astuu kongressin eteen ensimmäistä kertaa tänään
Helmikuun alussa tehtävässään aloittanut Federal Reserven tuore pääjohtaja Jerome Powell astuu tänään ensimmäistä kertaa puhumaan kongressin edessä. Markkinoilla puhetta seurataan kiinnostuneena, sillä siitä odotetaan signaaleja pääjohtajan linjasta rahapolitiikan suhteen. Suuria yllätyksiä ei sen sijaan pitäisi olla luvassa, sillä vuodesta 2012 Fedin johtokunnassa istuneen Powellin mielipiteet ovat kulkeneet pitkälti samoilla linjoilla Powellin edeltäjän Janet Yellenin kanssa. Näin ollen Powell on rahapoliittiselta linjaltaan pitkälti kyyhkyjen puolella, eli hän painottaa keskuspankin tavoitteista työllisyystavoitetta ohi inflaatiotavoitteen.
Mikäli Powellin politiikka on jatkumoa Yellenin politiikalle, ei Federal Reserven korkoennusteisiinkaan pitäisi olla luvassa merkittäviä muutoksia. Joulukuussa julkaistujen ennusteiden mukaan Fedin avomarkkinakomitean jäsenten mediaani odottaa kuluvalle vuodelle kolmea 0,25 %:n koronnostoa, ja markkina uskoo ensimmäisen noston olevan ajankohtainen jo Fedin maaliskuun korkokokouksessa. Markkinaodotukset ovat nopeasti lähentyneet avomarkkinakomitean omia ennusteita, sillä vielä joulukuussa esimerkiksi futuurimarkkinalla pidettiin todennäköisenä kahta nostoa, mutta nyt uskotaan kolmeen.
Muutoin Powell saa aloittaa virkakautensa hyvässä taloustilanteessa. USA:n talous on kasvu-uralla jo kahdeksatta vuotta peräkkäin ja työllisyys on Fedin tavoitteessa ainakin numeroiden valossa. Federal Reserve on ensimmäisenä suurena keskuspankkina päässyt tai pääsemässä eroon poikkeuksellisen rahapolitiikan välineistä (arvopaperiostot, taseen kasvattaminen) ja on menossa kohti normaalimpaa rahapolitiikkaa koronnostojen turvin. Nyt kun tulipaloja ei ole sammutettavana, keskuspankissa odotetaan laajempaa keskustelua sen tavoitteista suuremmassa kuvassa, eli esimerkiksi suhtautumisesta nykyiseen inflaatioympäristöön. Powellin puhe on luvassa kongressissa puoli neljältä Suomen aikaa.
