Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Globaaleissa teollisuusindekseissä vahva alku vuodelle

– Marianne PalmuEkonomisti

Globaaleissa teollisuusindekseissä viime vuoden lopun vahva kehitys näyttää jatkuneen myös tämän vuoden alussa, tosin näyttäen samalla hieman tasaantumisen merkkejä. Eilen julkaistut luvut osoittivat, että euroalueen ostopäällikköindeksit pysyivät tammikuussakin lähellä joulukuun mittaushistorian huipputasoja (indeksin kokoaminen alkoi 1997), samoin USA:ssa teollisuuden ISM-indeksi toi mukanaan lievästi positiivisen yllätyksen ja pysyi lähes joulukuun tasolla. Teollisuuden aktiviteetti nousi puolestaan neljän vuoden huippuihin Japanissa ja kehitys on ollut yllättävän positiivista myös Kiinassa, jossa päätöksentekijät yrittävät parhaansa mukaan taistella saasteita vastaan osittain rajoittamalla tehtaiden toimia.

Euroalueen teollisuus oli - ehkä hieman yllättäenkin - globaali tähti viime vuonna, ja sen kehitystä kuvaavat indeksit ovat rikkoneet ennätyksiä yhä uudelleen. Myös tammikuu aloitettiin vahvalla kasvulla uusissa tilauksissa, mikä vahvistaa näkyvyyttä myös tuleville kuukausille. Euroalueen ja myös USA:n teollisuusindeksejä leimaa kuitenkin yhä kasvanut kustannuspaine: euroalueella sekä panos- että tuotoshinnat jatkoivat kasvuaan ja tuottajahintojen nousua kuvaava indeksi nousi jo 80 kuukauden huippuihin. Tämä yhdistettynä vahvistuneeseen kysyntään lisää yritysten hinnoitteluvoimaa ja samalla todennäköisyyttä myös kuluttajahintojen kasvun kiihtymiselle. Samansuuntaista kehitys oli USA:n teollisuuden ISM-indeksissä, jossa hintaindeksi nousi tammikuussa 4,4 % joulukuusta ja indikoiden samalla nousseita raaka-ainehintoja jo 23. kuukautta peräkkäin.

Teollisuusindeksien perusteella kasvu näyttää edelleen laaja-alaiselta ja maailmantalouden optimismille on edelleen perusteita. Kasvu tuo tosin mukanaan myös hintapaineet, jotka näyttävät yhä enemmän lisääntymisen merkkejä. Odotamme tuottajahintojen kasvun siirtyvän hiljalleen myös kuluttajahintoihin tämän vuoden aikana. Mikäli nousu osoittautuu keskuspankkiodotuksia korkeammaksi, voi se aiheuttaa nopeitakin uudelleen arviointeja rahapolitiikan suhteen ja ennakoitua nopeampia kiristystoimia. Pidämme inflaatiota ja sen mukanaan tuomia riskejä yhtenä kimmokkeena nykyisen noususuhdanteen pysähtymiseksi, vaikka kuluttajahintojen nopean nousun mahdollisuus on toistaiseksi pieni.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.