Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Inflaatio kiihtyy sittenkin USA:ssa, Fed-odotuksissa selvä nousu

– Marianne PalmuEkonomisti

Eiliset inflaatioluvut näyttivät merkkejä siitä, että kuluttajahintojen nousu on vihdoin kiihtymässä USA:ssa. Markkinoille luvut olivat tärkeitä, sillä Federal Reserven tuleviin koronnostoihin ja taseen supistamiseen liittyvät odotukset ovat pitkittyneet nimenomaan heikon hintakehityksen vuoksi. Eilisten lukujen julkaisun jälkeen myös koronnosto-odotuksissa tapahtui selvä nousu, ja CME Groupin Fed Watchin futuurimarkkinan määrittelemä todennäköisyys joulukuun koronnostolle nousi yli 50 %:n ensimmäistä kertaa sitten heinäkuun.

USA:ssa työmarkkinan kehitys on ollut vahvaa jo pitkän aikaa, mutta hidas inflaatio on ollut keskuspankkiirien huolenaiheena kaikissa suurissa keskuspankeissa. USA:ssa inflaatiodata näytti vielä viime vuoden vaihteessa vahvalta (inflaatio lähes 3 %), mutta hidastui nopeasti kevään ja kesän aikana. Elokuussa inflaatio kuitenkin kiihtyi 1,9 %:iin ja vahvimmilleen seitsemään kuukauteen, mikä aiheutti reaktioita myös korko-odotuksissa. Pohjainflaatio pysyi kuitenkin ennallaan 1,7 %:ssa vuodentakaiseen nähden, tosin siinäkin oli 0,2 %:n nousu heinäkuuhun verrattuna. Hintojen nousu selittyi etenkin polttoaineiden hinnoilla. Tosin myös mm. vuokrissa oli selviä nousupaineita.

Eiliset inflaatioluvut kasaavat odotuksia Federal Reserven ensi keskiviikkona pidettävään korkokokoukseen, jossa on kaksi tärkeää teemaa rahapolitiikan suhteen. Ensinnäkin odotukset kohdistuvat siihen, ilmoittaako keskuspankki aloittavansa toimet taseensa supistamiseksi syksystä alkaen. Toiseksi kiinnostaa Fedin näkemys seuraavan koronnoston ajoituksesta. Kokouksen yhteydessä julkaistaan päivitetyt talousennusteet, joten pienikin nousu inflaatio- ja talouskasvuennusteissa voi lisätä entisestään markkinan odotuksia joulukuun koronnostolle. Oma näkemyksemme siitä, että nosto on tulossa joulukuussa, pysyy ennallaan.

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.