• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Merkelin EKP-kritiikki johti euron nousuun

Marianne PalmuEkonomisti
23.05.2017 klo 08.35

Saksan liittokansleri Angela Merkel sivalsi eilen Euroopan keskuspankkia saksalaisessa koulussa pitämässään puheessa. Merkel kertoi puheessaan kritiikkiäkin saaneesta Saksan massiivisesta kauppataseen ylijäämästä, ja perusteli sitä kahdella tekijällä: euron valuuttakurssilla ja matalalla öljyn hinnalla. Liittokanslerin mukaan euron valuuttakurssi on suhteellisen, ja jopa liian heikko. Puheen tultua julkisuuteen euro lähti välittömästi vahvistumaan dollaria vastaan uusiin kuuden kuukauden huippuihinsa, ja tänään aamulla euro liikkui 1,125 dollarissa.

Merkelin kritiikki edustaa yleistä Saksan linjaa rahapolitiikan suhteen, sillä Saksan keskuspankin pääjohtaja Jens Weidmann on jo pitkään puhunut sen puolesta, että keskuspankin pitäisi luopua ultrakeveästä rahapolitiikasta. Liittokansleri käytti yllättävänkin suorasukaista ilmaisua puheessaan, mikä tosin on ymmärrettävää, sillä myös kritiikki Saksan vahvaa vientiä kohtaan on ollut kovaa etenkin USA:n suunnalta.

Merkelin kritiikki on toisaalta myös ymmärrettävää, sillä euroalueen jäsenmaiden väliset erot ovat edelleen suuria. Epäilemättä euron kurssi on tällä hetkellä liian heikko vahvan kilpailukyvyn Saksalle, kun taas esimerkiksi vaikeammassa taloustilanteessa olevalle Italialle nykyinenkin euron kurssi voi olla haasteellinen.

Euro on viime aikoina saanut vahvaa tukea paitsi Ranskan presidentinvaalien tuomasta poliittisen epävarmuuden laskusta euroalueella, myös hyvästä suhdannekehityksestä. Toisaalta dollari painui valuuttakoriaan vastaan reilusti viime viikolla, kun epäilyt presidentti Trumpin puuttumisesta Venäjä-tutkintaan tulivat julkisuuteen. Odotamme EUR/USD-kurssin olevan edelleen herkkä uutisille Valkoisesta talosta, mutta rahapolitiikkaerot euroalueen ja USA:n välillä pitävät ison kuvan edelleen ennallaan. Odotamme USA:n talouden olevan edelleen tarpeeksi vahva kahteen koronnostoon Federal Reserveltä, mikä antanee tukea myös dollarille. Toisaalta pohjat myös euroalueen elvyttävässä rahapolitiikassa on jo nähty, ja EKP:n pitäisi hiljalleen alkaa kesän jälkeen viestiä elvytysohjelmansa keventämisestä, mikä hiljalleen antaisi tukea eurolle.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Nokia 2000
03.08.2026 Artikkeli
Tilauskannat puhuvat — Mitä Helsingin pörssin konepajojen Q2-luvut kertovat kysynnästä?
28.07.2026 Artikkeli
Suomen talous: Minä tunnen, kuinka vauhti kiihtyy
02.08.2026 Artikkeli
Joko ollaan perillä taloussyklissä?
05.08.2026 Artikkeli
El Niño uhkaa inflaatioennusteita
06.08.2026 Artikkeli