Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Pörssit nousussa viime viikolla, härkämarkkina täytti yhdeksän vuotta

– Marianne PalmuEkonomisti

Viime viikko oli vahvaa nousua globaalilla osakemarkkinalla, ja härkämarkkina vietti 9-vuotissyntymäpäiviään Wall Streetilla. Maaliskuussa 2009 alkanut nousu mm. S&P 500-indeksissä on vienyt nykyisen härkämarkkinan jo kaikkien aikojen toiseksi pisimmäksi ja tässä ajassa indeksi on noussut lähes 305 %. Luonnollisesti pitkään jatkunut nousu ja korkeat arvostustasot ovat herättäneet myös epäilyjä sen kestävyydestä, ja ensimmäisiä hermoilun merkkejä nähtiin helmikuun alussa. USA:ssa kuitenkin odotuksiin nähden hyvin onnistunut Q4-tuloskausi ja 15,3 %:n tuloskasvu on tukenut osakkeita ja kuluvan vuoden osalta odotukset ovatkin entistä ylemmällä. Myös talouskasvuodotukset ovat viime vuotta korkeammalla ja tästä vuodesta odotetaan USA:n taloudelle selvästi yli kahden prosentin talouskasvun vuotta.

Viime aikoina julkaistuissa talousluvuissa on kuitenkin ollut vaihtelua, ja talousyllätykset eivät ole jatkuneet aivan yhtä positiivisina kuin vuodenvaihteessa. Jossain määrin helpotusta tähän tarjosivat perjantaina julkaistut luvut USA:n työmarkkinan kehityksestä helmikuulta. Lukujen mukaan USA:n talouteen luotiin helmikuussa 313 000 uutta työpaikkaa, mikä oli paras lukema heinäkuun 2016 jälkeen ja ylitti selvästi markkinaodotukset. Myös joulu-tammikuun lukuja korjattiin selvästi, 54 000:lla, ylöspäin, mikä entisestään vahvisti kuvaa työmarkkinan kasvusta.

Kuukausi sitten työllisyyslukujen yhteydessä julkaistut lukemat palkkakehityksestä laukaisivat markkinoilla hermoilureaktion, kun inflaatiopelot astuivat kehiin. Perjantain lukujen mukaan palkkojen nousu rauhoittui kuitenkin helmikuussa (+0,1 % kuukausitasolla ja 2,6 % vuodentakaisesta vs. tammikuun +0,3 % ja 2,8 %). Tämä antoi samalla pientä helpotusta palkannousupaineille ja tukea osakkeille. Huomenna julkaistaan helmikuun inflaatioluvut, joilta odotetaan pientä nousua tammikuulle. Muutoin markkinaodotukset talouslukujen suhteen ovat hieman laskeneet viime kuusta sekä euroalueella että USA:ssa.

Luetuimmat artikkelit

Ovatko pienyhtiöt kuolleet?
07.04.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Nousuviikko takana, Yhdysvaltain työmarkkina tokeni päällisin puolin
06.04.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Perus saattaakin olla paras EKP:n skenaarioissa
01.04.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.