ECB:s räntebeslut: Bismak av ekonomiska tillväxtprognoser
Sammanfattning
- ECB lämnade styrräntan oförändrad, vilket var förväntat, men uppdaterade sina ekonomiska estimat på grund av Irankrisen och stigande energipriser.
- ECB:s basscenario visar att inflationen främst drivs av energipriser, med långvariga effekter för åren 2027-2028, och att tillväxtutsikterna för 2026 har försämrats till 0,9 %.
- ECB:s estimat indikerar att euroområdet är mer känsligt för energiprisförändringar än USA, vilket begränsar centralbankens möjligheter att påverka ekonomins utbudssida.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-03-19 14:26 GMT. Ge feedback här.
Europeiska centralbanken lämnade på torsdagen styrräntan oförändrad, vilket var väntat. Det mest intressanta var estimaten, som uppdaterades till följd av Irankrisen senare än vanligt, ungefär en vecka sedan. De ekonomiska effekterna av stigande energipriser är dyster läsning för tillväxtoptimister.
Att den nuvarande situationen är oklar framgår av att ECB återigen använde sig av scenariotänkande i sina ekonomiska estimat. Estimat enligt basscenariot har samlats i tabellen nedan. Av dessa framgår att den accelererande inflationen enbart beror på energi, eftersom det inte finns stora skillnader i estimaten för baspriser. Effekterna är samtidigt överraskande långvariga, då höjningar även sågs för åren 2027-2028. En annan viktig aspekt är att årets tillväxtutsikter för ekonomin tydligt försämras: nu förväntas endast en tillväxt på 0,9 %, vilket dock stöds av bland annat Tysklands offentliga investeringar.
| ECB:s uppdaterade estimat | ||||
| 2026 | 2027 | 2028 | ||
| BNP | ||||
| Mars | 0,9 % | 1,3 % | 1,4 % | |
| December | 1,4 % | 1,2 % | 1,4 % | |
| Inflation | ||||
| Mars | 2,6 % | 2,0 % | 2,1 % | |
| December | 2,1 % | 1,9 % | 1,8 % | |
| Kärninflation | ||||
| Mars | 2,3 % | 2,2 % | 2,1 % | |
| December | 2,4 % | 2,2 % | 1,9 % |
Källa: LSEG
ECB:s estimat visar att euroområdet är känsligare för förändringar i energipriser än till exempel USA. Därför signalerar centralbanken sin beredskap att reagera på inflationstryck. Faktum är dock att penningpolitiken har mycket begränsade möjligheter att påverka ekonomins utbudssida, eftersom centralbanken inte kan förvandlas till en oljetanker. För helhetsbilden vore det mest naturligt att avvakta.
