• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Kinas industriella språng sträcker sig och tar marknadsandelar från andra

Av Marianne PalmuEconomist
Makrokatsaukset

Sammanfattning

  • Kina genomgår en betydande ekonomisk omvandling, där fokus skiftar från billig massproduktion till innovation och högteknologisk tillverkning, trots västvärldens sanktioner.
  • Programmet Made in China 2025 har uppnått 86 % av sina mål, vilket visar Kinas framgång i att utveckla inhemska lösningar inom kritiska teknikområden som halvledare och AI.
  • Kinas export har förändrats från att leverera bulkprodukter till att inkludera högteknologiska slutprodukter, vilket påverkar handelsbalansen med Europa.
  • Den teknologiska utvecklingen har skapat en spricka i ekonomin, där traditionella industrier och arbetare drabbas av minskad efterfrågan och ökade teknologiska krav.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-05-26 04:30 GMT. Ge feedback här.

Kina befinner sig just nu mitt i sin mest betydande ekonomiska omvandling någonsin. Landet, som i årtionden fungerade som en monteringspunkt för billig massproduktion och utländsk teknologi, rör sig snabbt mot en era som Peking-administrationen kallar "nya kvalitativa produktionskrafter". Denna nya industriella strategi baseras inte längre enbart på investeringsdriven tillväxt, utan på innovation, hög kvalitet och extrem digital effektivitet. Den har dock också sina utmaningar.

Även om de teknologiska sanktionerna och handelshindren som införts av västvärlden är avsedda att bromsa denna utveckling, har resultaten varit de motsatta. Externt tryck har fungerat som en katalysator som har påskyndat Kinas strävan efter teknologisk självförsörjning och inhemsk ersättning inom kritiska områden. Ett bevis på Kinas konkurrenskraft är landets rekordhöga överskott i utrikeshandeln. I en miljö med avtagande global ekonomisk tillväxt intensifieras kampen om marknadsandelar. Från Kina kommer inte längre bara industriella bulkprodukter och kläder till resten av världen, till exempel Europa, utan alltmer mellanprodukter och högteknologiska slutprodukter, framgår det av ECB:s artikel. Importen till Europa har fortsatt att öka, men varuflödet i den andra riktningen har avtagit, och Kinas export till Europa har minskat sedan 2021.

China Share of Eu Imports.png

Källa: ECB

Kinas export, förändring från föregående år, %, 3 månaders glidande medelvärde

Kiina Vienti.png

Källa: LSEG

Made in China-strategin är lämplig

Programmet Made in China 2025, som lanserades 2015, syftade till att stödja inhemsk tillverkning och investeringar i högteknologi. Det har uppnått sina mål förvånansvärt effektivt trots västvärldens försök att undertrycka det. Till exempel visar South China Morning Posts analyser att hela 86 procent av programmets mål redan har uppnåtts. USA:s sanktioner misslyckades inte bara med att stoppa programmet, utan tvingade också Kina att utveckla egna lösningar inom kritiska områden som halvledare och artificiell intelligens.

Kina har redan stigit till en global ledare inom flera teknikområden, såsom höghastighetståg, drönare och solpaneler. Detta är också ett bevis på att Kina har lyckats klättra uppåt i värdekedjan, i enlighet med Made in China-målen, från montör till innovatör.

Det teknologiska språnget har dock skapat en djup spricka i Kinas ekonomi. Samtidigt som landet rapporterar ett rekordstort handelsöverskott, hamnar den traditionella industrin och dess anställda i skuggan av den strukturella förändringen.

När till exempel traditionella leksaksfabriker stänger sina dörrar på grund av minskad efterfrågan och ökade teknologiska krav, är konsekvenserna mänskligt sett tunga och syns bland annat i regional arbetslöshet. Det är baksidan av Kinas nya framväxt: toppföretag blomstrar och automatiseras, men den traditionella arbetarklassen har det svårt även där.

Populärt

Populära artiklar

Var är mitt momentum?
02.06.2026 Artikel
ECB:s räntebeslut: Brännhett, sommargatan är het
11.06.2026 Artikel
Investeringar i AI överstiger fortfarande klart de förväntade produktivitetsfördelarna
09.06.2026 Artikel
Varierande vecka bakom oss, USA:s arbetsmarknad tacklar utmaningar
07.06.2026 Artikel
Inflation i euroområdet: Fortsätter att stiga
02.06.2026 Artikel