Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet

OECD:s färska konjunkturrapport: Världsekonomin tappar fart

Av Jesper HagmanCommunity Manager

Sammanfattning

  • Enligt OECD:s senaste rapport har världsekonomin utvecklats starkare än väntat under första halvan av 2025, men nu finns oro för en inbromsning på grund av höjda tullar och stigande konsumentpriser.
  • OECD bedömer att den globala BNP-tillväxten kommer att sjunka från 3,3% 2024 till 2,9% 2026, med särskilt märkbar inbromsning i USA och Kina.
  • OECD varnar för att teknikaktier och kryptotillgångar kan vara överhettade, vilket ökar risken för en kraftig marknadskorrigering om sentimentet vänder.
  • OECD menar att de största riskerna framöver inkluderar högre tullar, nya inflationsvågor och växande skuldbördor, men mildrade handelskonflikter och snabbare spridning av AI-teknologi kan ge positiva effekter.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Källa: OECD

Organisation for Economic Co-operation and Developments (OECD) senaste konjunkturrapport visar att världsekonomin utvecklades starkare än väntat under första halvan av 2025, men nu växer oron för en inbromsning. 

Industriproduktion och handel fick en skjuts när företag skyndade på leveranser innan USA:s tullhöjningar trädde i kraft. Samtidigt har kraftiga investeringar i AI-sektorn lyft den amerikanska ekonomin, medan Kina har stöttats av statliga stimulanser som dämpat effekterna av fastighetskris och handelsmotvindar.

Den initiala draghjälpen håller dock på att falla tillbaka. USA har höjt sina tullar till nivåer som inte setts sedan 1930-talet och effekterna börjar gradvis märkas i form av stigande konsumentpriser och en svalare arbetsmarknad. Disinflationen har stannat av, med matpriser som stiger i många länder, samtidigt som hushållens köpkraft pressas.

OECD räknar med att den globala BNP-tillväxten sjunker från 3,3% 2024 till 3,2% i år och vidare till 2,9% 2026. USA väntas tappa från 2,8% i fjol till 1,8% i år och 1,5% 2026, medan euroområdet knappt når 1% tillväxt. I Kina väntas BNP bromsa in från 4,9 till 4,4%.

För marknaden innebär detta att den senaste börsuppgången kan vila på en bräckligare fundamenta än vad dagens höga värderingar antyder. OECD varnar särskilt för att teknikaktier och kryptotillgångar framstår som överhettade, vilket ökar risken för en kraftig korrektion om sentimentet vänder.

De största riskerna framåt är ännu högre tullar, nya inflationsvågor, växande skuldbördor som kan pressa obligationsmarknaderna och potentiell finansiell instabilitet om övervärderade tillgångar tappar i värde.

Det finns dock uppsidor. Om handelskonflikterna mildras skulle det snabbt kunna ge ny fart åt handeln och dämpa inflationstrycket. Dessutom kan en snabbare spridning av AI-teknologi höja både produktivitet och långsiktig tillväxt.

OECD:s analys ses därmed som en påminnelse för investerare om att optimismen på marknaden måste vägas mot tydliga strukturella risker. Mycket kommer att avgöras av hur handelspolitiken utvecklas, om inflationskurvan fortsätter nedåt och hur obligationsmarknaderna hanterar de växande skuldbergen.

Källa: OECD

Populära artiklar

USA:s Black Week ledde till överraskande inköp
02.12.2025 Artikel
Uppgångsvecka bakom oss, Tyskland gick vidare med sin megabudget
01.12.2025 Artikel
Måste man arbeta långa dagar? Ekonomen funderar
04.12.2025 Artikel
Finlands ekonomiska tillväxt: ”Varje dag och varje natt tänker jag på dig”
25.11.2025 Artikel
Nedgångsvecka bakom oss, AI-oron når även obligationsmarknaden
24.11.2025 Artikel
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.