Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet

Riksbanken sänkte sin styrränta och öppnade dörren för ännu större sänkningar

Av Marianne PalmuEconomist

När Federal Reserve tog språnget och lättade på penningpolitiken slogs språklådorna upp, och nu har även andra centralbanker på allvar tagit upp frågan om att sänka räntan med 50 punkter i diskussionen. Detta var också fallet för Riksbanken som på onsdagen som väntat sänkte sin styrränta med 25 punkter till 3,25%. Samtidigt signalerade banken tydligt att räntesänkningarna kommer att fortsätta under årets två sista möten. Vi har hört ett liknande budskap från Riksbanken tidigare, men nu har den tillagt att en sänkning med 50 punkter är möjlig före årets slut.

Styrräntor

Nästa år fick också viss synlighet, då Riksbanken förutspådde 1–2 räntesänkningar under första halvåret 2025. Ränteförväntningarna har därför sjunkit ytterligare jämfört med föregående möte och tyder på att den svenska räntan skulle kunna falla till cirka 2% inom ett år.

Lättande av Riksbankens penningpolitik var nu på önskelistan, eftersom den svenska ekonomin har visat omfattande tecken på avmattning. Inflationen har redan bromsat in till 1,2%, långt under centralbankens mål, arbetslöshetsgraden har ökat i samma takt som i Finland, och priserna på bostadsmarknaden har fortsatt att sjunka, vilket har en negativ inverkan på hushållens förmögenhet.

Populära artiklar

USA:s Black Week ledde till överraskande inköp
02.12.2025 Artikel
Måste man arbeta långa dagar? Ekonomen funderar
04.12.2025 Artikel
Uppgångsvecka bakom oss, Tyskland gick vidare med sin megabudget
01.12.2025 Artikel
Finlands ekonomiska tillväxt: ”Varje dag och varje natt tänker jag på dig”
25.11.2025 Artikel
Nedgångsvecka bakom oss, AI-oron når även obligationsmarknaden
24.11.2025 Artikel
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.