Detta innehåll är skapat av AI baserat på en videotranskription. Ge gärna feedback om det på Inderes forum.
Ansvarsfriskrivning: Detta är en maskingenererad transkription och kan innehålla felaktigheter.
Fasadgruppens Q2-rapport visar tecken på gradvis återhämtning. Vi är fortsatt positiva på caset, men dagen efter rapporten meddelade bolaget plötsligt ett VD-byte. Så det måste vi också såklart prata om. Jag ska hämta in vår analytiker som bevakar Fasadgruppen. Varmt välkomna till TV. Då ska vi snacka Fasadgruppen tillsammans med vår analytiker som bevakar bolaget. Lucas, välkommen hit! Lucas. Tack, tack! Kan du lite kort sammanfatta Q2-rapporten från Fasadgruppen?
Ja, Q2-rapporten kom in högre än våra ganska lågt ställda förväntningar, får man väl ändå säga. Men vi tycker väl ändå att rapporten visar på en gradvis återhämtning och att bolaget går åt rätt håll. Man har en välfylld orderbok och mycket framåt handlar egentligen om att exekvera på orderboken. Det hoppas vi kunna se nu under andra halvan av 2025.
Om vi hoppar direkt in på Clearline som levererade en marginal på hela 37,7 %. Men ledningen säger att det delvis berodde på tidseffekter från projekt som slutfördes i juni. Hur mycket av detta kan man se som en engångseffekt och vad är en mer normaliserad nivå framöver?
Ja, när det kommer till Fasadgruppen och andra typer av projektrelaterade affärsmodeller så kan det vara väldigt slagigt, både omsättningsmässigt men även såklart marginalmässigt, mellan kvartalen. Här blir det viktigt att försöka bredda perspektivet och kolla rullande tolvmånader till exempel. Så i det här fallet var det positivt, då något annat kvartal hade kunnat slå åt andra hållet så att säga. Så det får man ha lite koll på. Vi förväntar oss inte det här. Det är klart att Clearline har visat tidigare väldigt höga, uppemot 40 %, i marginal. Vi förväntar oss att det ligger mer kring mellan 30 och 35 % framöver.
Fasadgruppen gjorde även ett förvärv i Finland här under kvartalet. Vad vet du om förvärvet och hur tycker du att det passar in i den övergripande strategin?
Ja, precis. Det gäller Proracane, tror jag man uttalar det. Min finska är så där, men man har ju ett bolag i Finland som heter robotkatt eller något i stil med det och det är ganska litet, utgör ungefär. Finland utgör ungefär 5 % av koncernens omsättning, så det är en liten marknad för Fasadgruppen, men har gått väldigt bra så tycker vi att det här är ett spännande förvärv, trots att det är väldigt litet, och ser det som rätt. Att man fortsätter satsa i Finland har varit en bra marknad.
Det ska tilläggas att det inte bara är den inhemska marknaden i Finland som man servar, utan även delar av Nordeuropa också. Och i och med det här förvärvet så kompletterar man erbjudandet inom tak egentligen, som man tidigare har behövt lägga ut till externa kunder, entreprenörer egentligen. Och detta gör ju att man kan göra de här takarbetena inom koncernen.
Kollar vi lite mer geografiskt så fortsätter Norge och Storbritannien dra ner här i Q2, medan resten av Norden vänder upp. Vilket av de två oroar du mest på kort sikt? Norge. Storbritannien.
Det är en bra fråga. Vi tycker väl att Norge har varit en marknad som under en längre period varit väldigt utmanande, och det som är positivt är att orderboken växer i Norge och vi tror väl att det är mycket. Mycket av de projekten som ligger i orderboken förväntas startas under andra halvan nu.
Och sen blir det såklart en effekt på när man ser det i panelen och när det kommer till Clearline i UK så har de ju en välfylld orderbok och det är inget snack om att det är en stark efterfrågan, till stora delar kopplat till det här att brandsäkra fastigheter i UK till följd av politiska krav och regleringar. Och man kollar på projekt hela vägen in till 2029, så det är klart att efterfrågan är där. Men nu handlar det mycket om att exekvera på den här backloggen som man har.
Du lämnar estimaten i stort sett oförändrade trots en rapport som slog förväntningarna. Varför inte höja dem redan nu?
Man kan säga att vi är något försiktiga med att höja våra estimat för snabbt. Vi har ganska höga förväntningar på Fasadgruppen nu från H2 och framåt egentligen. Så vi vill se att man konsekvent lyckas, eller att vi ser en återhämtning i flera kvartal innan vi vågar ta en mer aggressiv syn på våra estimat framåt. Men vi tycker, som jag var inne på, ändå att vi ser en gradvis återhämtning. Hoppas att det kan fortsätta nu under Q3 och Q4 och att vi kan se att man. Att man exekverar på den orderbacklogg som man har och att det kan resultera i stigande intäkter och därmed också stigande marginaler.
Mm. Jag tänker att vi också måste prata om nyheten som kom dagen efter rapporten, VD-bytet. Det är inte längre Martin Jakobsson som sitter som VD i Fasadgruppen. Hur tolkade du den nyheten som kom?
Det kom väldigt hastigt givetvis och vi blev väldigt förvånade. Jag måste säga, jag tycker väl ändå att man någonstans kanske inte riktigt gav någon supertydlig anledning till VD-bytet. Man kan spekulera kring hur utvecklingen har sett ut för bolaget de senaste åren, och det har inte varit en bra utveckling, och det kan ju ligga bakom anledningen till varför man tog det här beslutet.
Sen är det klart att det inte är en optimal situation att ha både en interim-VD och en interim-CFO, alltså två interim på båda toppositionerna egentligen, så det höjer ju exekveringsriskerna. Här skulle jag säga under framöver. Vi vill se att man snabbt kan hitta en. Men även hitta en bra lösning framåt här för att få permanenta på båda positionerna egentligen.
Men efter Q2-rapporten upprepar du köp som rekommendation. Riktkurs 26 kr. Vilka faktorer ligger främst bakom det?
Om vi kollar på värderingsmultiplarna? Till att börja med så är de på väldigt låga nivåer. Det speglar egentligen det skadade förtroendet, skulle jag säga, på sätt och vis. För Fasadgruppen, sedan gjorde man en emission i början av det här året, eller Q1 i år, och det har också legat som en våt filt över aktien. Men värderingen är på låga nivåer. Vi tycker att vi ser en gradvis återhämtning. Det här är ett potentiellt turnaround-case egentligen, och om våra estimat materialiseras och vi ser en fortsatt återhämtning så tycker vi att det är ett intressant case att plocka upp.
Men såklart finns det mycket risker kopplat till detta. Vi har bland annat en fortsatt svag nybyggnationsmarknad och det sätter också ökad konkurrens inom renoveringsmarknaden. När det inte finns så många projekt inom nybyggnation. Vi har en norsk marknad som är fortsatt svag, som ändå utgör en stor del av Fasadgruppens intäkter. Vi har Clearline i UK där vi vill se att man exekverar på backloggen, vilket man inte har gjort i så hög utsträckning ännu då. Och som vi är inne på. VD och CFO är på interim just nu, vilket också höjer riskerna framöver. Så det finns en hel del risker. Caset. Men vi tycker ändå att givet att vi börjar se återhämtning så tycker vi att risk/reward ändå är positiv på de här nivåerna.
Jag förstår, och glöm inte alla tittare. Analysen är öppen för alla när ni hämtar analysen i beskrivningen och den finns också på invest.se. Tack så mycket för att du tog dig tid! Tack, tack!