USA:n hallinto sulkeutui, osakemarkkinalla vaisu reaktio
Viime viikko oli osakemarkkinalla jälleen positiivinen: Eurostoxxin noususaldo viikon aikana oli 0,9 % ja Helsingin pääindeksin 1,5 %. Nousu oli kuitenkin vahvinta USA:ssa, jossa mm. S&P 500 sulki viikon osalta 2,4 % plussalla. Markkinat ovat tuloskauden alettua vahvan talousoptimismin varassa, ja vuodenvaihteen talousluvut ovat antaneet lisätukea optimismille.
Viikonvaihteen uutisaiheena oli USA:n hallinnon sulkeminen, jonka uhka painoi jo viime viikon lopulla valuuttamarkkinalla ja dollarin kurssissa. Edustajainhuone pääsi myöhään torstaina sopuun budjettiesityksestä, joka olisi turvannut liittovaltion rahoituksen helmikuun 8. päivään, mutta esitys kaatui senaatissa. Tämän johdosta liittovaltion toiminnot sulkeutuivat lauantaiaamuna ja ovat suljettuna siihen asti, että senaattikin löytää sovun rahoituksesta. Merkittäväksi kiistakapulaksi budjettineuvotteluissa on noussut siirtolaisuuspolitiikka ja etenkin nuorina USA:han tuotujen luvattomien siirtolaisten kohtalo. Demokraatit pitävät budjetin hyväksymistä ehdollisena, eivätkä halua hyväksyä sitä ennen kuin näiden ”unelmoijien” kohtalosta on päätetty. Vaikka republikaaneilla on senaatissa niukka enemmistö, tarvitsevat he budjetin hyväksynnän osalta myös demokraatteja taakseen, jotta sopu saadaan aikaan. Tuoreimpien tietojen mukaan seuraavan kerran asiasta äänestettäisiin tänään illalla Suomen aikaa. Näin ollen hallinto pysyy suljettuna vielä ainakin tämän päivän ajan.
USA:n hallinnon sulkeminen kertoo kaoottisesta tilanteesta maan sisäpolitiikassa. Republikaanit ja demokraatit ovat eri linjoilla useissa tärkeissä teemoissa ja kompromissien teko on vaikeaa. Siksi tämän päivän äänestyksestäkin on tulossa tiukka, ja on mahdollista, ettei sopua saada edelleenkään aikaan. Markkinoilla uutiset hallinnon sulkemisesta on otettu suhteellisen maltillisesti vastaan. Aamulla USA:n indeksifutuurit olivat parin prosenttiyksikön kymmenystä miinuksella, mikä ennakoi lievää laskuavausta Wall Streetille. Näyttää siltä, että koska samankaltainen tilanne on nähty jo aikaisemmin (viimeksi vuonna 2013) ja hallinnon sulkemisen uhka on läsnä lähes vuosittain, on siihen jossain määrin ”sopeuduttu”. Sen ei lisäksi uskota vaikuttavan kotitalouksien ja yritysten luottamuslukuihin ja tätä kautta suoraan talouteen, olettaen että sopu saadaan aikaan eikä sulku pitkity viikkoja kestäväksi.
