Vaikutat käyttävän laajaa näyttöä, haluatko laajentaa myös videosoittimen näkymän?

  • Marimekon Q1/2026 liikevaihto kasvoi 5 % kansainvälisen myynnin vetämänä, ja vertailukelpoinen liikevoitto parani 19 %. Yhtiön mukaan kehitystä tukivat liikevaihdon kasvu ja suhteellisen myyntikatteen paraneminen.
  • Aasian ja Tyynenmeren liikevaihto oli vertailukauden tasolla, kun tukkumyynti laski ajoituksellisista syistä, mutta vähittäismyynti kasvoi alueella 13 %. Yhtiö arvioi alueen liikevaihdon kasvavan koko vuonna, ja lisenssituottojen lasku on aiemmin painanut alueen kehitystä.
  • Skandinaviassa ja Pohjois-Amerikassa sekä vähittäis- että tukkumyynti kasvoivat kaksinumeroisin luvuin. Yhtiö ilmoitti myös avaavansa kesällä ensimmäiset shop-in-shopit Indonesiassa ja Filippiineillä uusien franchise-kumppaneiden kanssa.
  • Marimekko toisti vuoden 2026 ohjeistuksensa: liikevaihdon odotetaan kasvavan ja vertailukelpoisen liikevoittomarginaalin olevan noin 16–19 %. Q2:lla kiinteiden kulujen kasvun odotetaan olevan Q1:tä voimakkaampaa, eikä Iranin sodalla ollut Q1:llä merkittäviä vaikutuksia kustannuksiin.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Marimekko Q1'26: Uusia markkina-avauksia

Rauli JuvaAnalyytikko

Huolimatta markkinalla vallitsevista epävarmuuksista, alkoi Marimekon vuosi mallikkaasti, kun hyvää kehitystä nähtiin laajalla rintamalla. Lisäksi yhtiö laajenee uusille markkinoille Indonesiaan ja Filippiineille. Marimekon toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko kommentoi analyytikko Rauli Juvan haastattelussa.

Aiheet:
00:00 Aloitus
00:09 Q1:n pääkohdat
00:31 Kehitys Aasiassa
01:48 Kehitys Skandinaaviassa, Eurooppassa ja Pohjois-Amerikassa
02:52 Kiinteät kulut alkuvuonna
03:39 Lähi-idän konfliktin vaikutukset
04:31 Uudet markkina-avaukset
06:11 Ohjeistus ja näkymät