Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Fed laskee korkoja, mutta asuntovelallisten kustannukset nousevat

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Yhdysvalloissa on meneillään eurooppalaisesta näkökulmasta erikoinen ilmiö. Siitä huolimatta, että keskuspankki Federal Reserve on laskenut ohjauskorkoaan kahteen otteeseen, asuntolainakorot ovat kääntyneet nousuun. Miksi?

Asuntolainakorko

Yhdysvalloissa kotitalouden eivät ole vielä tuntenee välttämättä lainkaan Fedin korkomuutoksia. Osalla kotitalouksia korot voivat edelleen olla hyvinkin alhaisilla tasoilla, sillä suurin osa asuntolainoista on sidottu kiinteisiin korkoihin. Niillä, joilla korontarkistuspäivä sattuu olemaan lähimain, voi taas edessä olla korkojen nousu verrattuna niihin, joilla se oli muutama viikko sitten. Tämä johtuu etenkin siitä, että asuntolainakorot nousivat viime viikolla kokonaiset 0,5 %-yksikköä, WSJ kertoo.

Suomalaisittain tilanne vaikuttaa kummalliselta. Meillä asuntolainojen viitekorkoina käytetyt euribor-korot seurailevat tarkkaan EKP:n ohjauskorkoa ja odotuksia sen kehityksestä, ja suunta on ollut kevenevän rahapolitiikan myötä selvästi alaspäin.

Euribor 12

Lähde: Bloomberg

Yhdysvalloissa asuntolainakorot ovat kuitenkin luonteeltaan pidemmälle katsovia: meillä viitekorkona on 12 kuukauden tai lyhyempi euribor, USA:ssa 30-vuotinen korko on yleinen. Siksi asuntolainojen korkokehityskin myötäilee keskuspankkien toimien sijaan etenkin pitkiä valtionlainakorkoja. Jälkimmäiset olivat etenkin viime viikolla kovassa nousussa presidentinvaalituloksen selkiydyttyä. Tämä siksi, että Donald Trumpin politiikasta odotetaan talouskasvua ja inflaatiota vahvistavaa sekä alijäämiä kasvattavaa. Nämä ovat kaikki ajureita pitkien korkojen – ja asuntolainakorkojen – nousulle, ja nousu voi edelleen jatkua. Yhdysvaltain asuntolainamarkkinalla eletään siis kovin erilaisessa todellisuudessa kuin meillä Suomessa.

Us Korot

Luetuimmat artikkelit

USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Suomen talouskasvu: ”Joka päivä ja joka ikinen yö sinua ajattelen”
25.11.2025 Artikkeli
Laskuviikko takana, AI-huolet yltävät myös bondimarkkinalle
24.11.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.