Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
Kirjaudu sisään saadaksesi ilmoituksia.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Myrskyisä viikko takana, amerikkalaiskuluttajan luottamus murenee edelleen

– Marianne PalmuEkonomisti

Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinalla villi. Lopulta saldona oli reipas nousu S&P500-indeksissä ja laskua Helsingissä ja laajemmin Euroopassa. Tulliuutiset ovat edelleen vahvasti pinnalla pörssikeskusteluissa ja viikonloppunakin niiden osalta tapahtui. Valkoinen talo ilmoitti älypuhelinten ja tietokoneiden jäävän pois vastavuoroisten tullien listalta, mikä toi piristystä aamun kaupankäyntiin. Toisaalta samalla Donald Trump varoitti lisätullien mahdollisuudesta, eli osakemarkkinalla ollaan varpaillaan edelleen.

Indeksit 1404

Varpaillaan on myös amerikkalaiskuluttaja. Perjantaina julkaistujen alustavien huhtikuun Michigan-luottamusindeksin lukujen mukaan kuluttajaluottamus murenee odotettua kovempaa vauhtia. Indeksi laski jo lukemaan 50,8 maaliskuun tasolta 57,0. Etenkin odotukset hintojen kovasta noususta koettelee kuluttajaa: 12 kuukautta eteenpäin katsovat inflaatio-odotukset pomppasivat kovimmille tasoilleen sitten 1980-luvun, 6,7 %:iin. Sen lisäksi nousua on nähty myös pidemmän aikavälin odotuksissa, sillä odotukset seuraavan 5 vuoden päähän ovat nekin ennätyksellisen ylhäällä. Politiikan siis odotetaan iskevän etenkin kuluttajan kukkaroon, mikä heijastunee ainakin jollakin tasolla kulutuslukuihin lähikuukausina.

Us Kuluttajaluottamus

Us Lyhyen Aikavälin Odotukset

Us Inflaatio Odotukset

Inflaatio-odotusten heittely aiheuttaa myös Federal Reservelle pään jomotusta muutenkin vaikeassa tilanteessa. Keskuspankissa tunnistetaan nyt hyvin se, että rahapolitiikassakin näkyvyys on huono ja kuten New Yorkin Fedin pääjohtaja John Williams viikonloppuna totesi, tällä hetkellä talouden erilaisia skenaarioita on poikkeuksellisen laaja skaala. Inflaatio-odotusten nousu ja tullipolitiikan arvaamattomuus sitoo keskuspankin käsiä laskea korkoja, ja Fed tuskin lähtee minkäänlaisiin korkotalkoisiin, ellei työttömyysasteessa nähdä ensin nousua. Siinä mielessä keskuspankin tuki jäänee tässä suhdanteessa rajatummaksi kuin esimerkiksi koronapandemiassa.

Luetuimmat artikkelit

Kommentti: Odotuspeliä osakemarkkinalla ja ajatuksia pörssistä nyt
10.05.2025 Artikkeli
Scott Bessent toi hyviä uutisia
12.05.2025 Artikkeli
Oppivatko amerikkalaiset nyt paremmin hajauttamaan?
30.04.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Näin kulutan aikaa
07.05.2025 Artikkeli
Pekingin mysteereitä talousluvuissa
06.05.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.