• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Trump haluaa myllätä Fedin rivejä erottamalla Cookin

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on tosissaan ryhtynyt mylläämään keskuspankin rivejä. Pari viikkoa sitten Trump nimitti Stephen Miranin keskuspankin johtokuntaan ja etsii jo pääjohtaja Jerome Powellille seuraajaa, vaikka tämän virkakausi loppuu vasta toukokuussa. Myöhään eilen Trump kirjoitti some-alustallaan, että erottaa keskuspankin johtokunnan jäsenen Lisa Cookin perustuen väitettyihin väärinkäytöksiin asuntolainaa nostettaessa.

Trumpin päätös testaa tosissaan keskuspankin riippumattomuutta ja presidentin valtaa. Trumpin mukaan hänellä on ”riittävät syyt” Cookin erottamiseen presidenttinä, mutta Cook vastasi tunteja myöhemmin syytöksiin ja kirjoitti toimittajille, että lain nojalla näin ei ole ja Trumpilla ei ole valtuuksia erottamiseen. Tapauksessa ei ole käyty oikeudenkäyntiä, joten Trump sovittaa samalla tuomarin viittaa päällensä. Trumpin päätös on siitäkin erikoinen, että koskaan aikaisemmin yksikään presidentti ei ole vaatinut Fedin johtokunnan jäsenen erottamista, mikä on mahdollista vain painavasta syystä.

Federal Reserven riippumattomuuden takaamiseksi johtokunnan jäsenten kaudet ovat pitkiä, ja Cookin kausi jatkuisi vuoteen 2038. Valkoisen talon ja senaatin vahvistamien jäsenten erottaminen olisi merkillistä ainoastaan presidentin valtaoikeuksin, varsinkin kun oikeusistuimissa asiaa ei ole käsitelty, vaan syytökset nojaavat lehtijuttuihin ja Trumpin omaan mielipiteeseen. Mikäli Trumpin puheet menisivät läpi, olisi se isku Fedin itsenäisyydelle. Markkinoilla uutisiin reagoitiin välittömästi dollarin laskulla ja pitkien korkojen nousulla.

 Us Korot

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Nousuviikko takana, amerikkalaiskuluttaja huokaa kun pörssissä rallatellaan
25.05.2026 Artikkeli
Katso inflaation loikkaa (lyhyttä tai pitkää)
31.05.2026 Artikkeli
Kiinan teollinen harppaus venyy ja vie markkinaosuuksia muilta
26.05.2026 Artikkeli
Missä momentumini luuraa?
02.06.2026 Artikkeli
EU-jätit haluavat lisää kaupparajoituksia Kiinaa vastaan
27.05.2026 Artikkeli