• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

USA:n inflaatio kiihtyi 7 %:iin, asuminen pitää lukuja ylhäällä alkuvuoden

Marianne PalmuEkonomisti
13.01.2022 klo 06.49

Yhdysvaltain kuluttajahintojen nousu kiihtyi entisestään mutta odotetusti joulukuussa, sillä inflaatio ylsi 7 %:iin vuodentakaisesta (korkein lukema vuoden 1982 jälkeen) ja pohjahintojen nousu 5,4 %:iin. Inflaatio on edelleen vahvasti poikkeusoloista johtuvaa: hyödykkeissä (pl. energia ja ruoka) hintojen nousu vuodentakaisesta oli 10,7 %, kun palveluissa lukema jäi 3,7 %:iin.

Energian hinta laski pitkästä aikaa

Etenkin asumisen kulut, joita voidaan pitää inflaation rakenteellisena ja pitkäaikaisempana tekijänä, ovat kallistuneet USA:ssa viime aikoina urakalla. Joulukuussa ne kallistuivat 4,1 % vuodentakaisesta. Asumisen kuluihin odotetaan lisäpainetta kuluvana vuonna, kun vuokrien nousu alkaa näkyä kuluttajahintaluvuissa, kuten Bloombergin joulukuussa tekemä mallinnus näyttää. Omikron-virusvariantin nopea leviäminen uhkaa pitkittää kysynnän ja tarjonnan epätasapainoa. Siksi inflaatiopaineet lienevät kuluttajien kiusana vielä tämän vuoden alkupuoliskon.

Pientä helpotusta ”kaiken kallistumisesta” kärsiville amerikkalaiskotitalouksille oli lukujen myötä myös tarjolla etenkin bensapumpulla. Energian hinta laski joulukuussa ensimmäistä kertaa huhtikuun jälkeen (-0,4 % marraskuusta) ja ruuan hinnan nousu hidastui 0,5 %:iin sen oltua 0,7-0,9 % viime kuukausina. Myös ulkomaankaupasta voi tulla ajan mittaan pientä helpotusta inflaatioon, sillä tuontihintojen kehityksen kanssa linkittynyt Kiinan tuottajahintojen nousu hidastui jälleen joulukuussa.

Lisää painetta keskuspankin suuntaan

Luonnollisesti kiihtynyt inflaatio lisää painetta Federal Reserven suuntaan, ja rahapolitiikan kiristystoimissa ollaan siirtymässä sanoista tekoihin. Korkoympäristö on muuttunut nopeasti ja reaalikorko painunut negatiivisimmaksi useaan vuosikymmeneen, mikä tekee Federal Reserven nollakorkopolitiikasta vielä elvyttävämpää kuin ”normaalioloissa” inflaation ollessa hitaampaa. Tässä mielessä velkakirjaostojen lopettamiselle ja koronnostoille on tilausta eikä ensimmäinen koronnosto jo maaliskuussa ole poissuljettu inflaatio- ja työllisyystilanne huomioiden.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Helsingin pörssin kassakoneet
22.08.2025 Artikkeli
Jani Järvinen Alokkaan haastattelussa
19.02.2025 Artikkeli
Suomen ikimuistoisimmat bisnesmokat: Sonera – Taivasosuus Saksasta
19.10.2023 Artikkeli
Suosituimmat suomalaiset osakkeet
10.04.2026 Artikkeli
Elämää toimikunnassa – Osa 7 – Reflektoinnin jälkeen mennään eteenpäin
20.07.2026 Artikkeli