• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Eurooppalaissäästäjä elää edelleen nollakorkojen maailmassa

– Marianne PalmuEkonomisti

Eurooppalaissäästäjä on pinteessä. Inflaatio syö nyt kovalla vauhdilla käteisen ja tilitalletusten arvoa, ja korkotulot eivät edelleenkään ole häävit. Tilastokeskus kertoi eilen poikkeuksellisen korkeista heinäkuun inflaatioluvuista, sillä hintataso nousi 7,8 % vuodentakaisesta. Tuoteryhmittäin nousu oli laajaa aina sähköstä polttoaineisiin ja talon korjaukseen. Tästä huolimatta Suomi on euroalueen keskiarvon alapuolella luvuissa, sillä euroalueen inflaatio oli samana ajankohtana 8,9 %.

Inflaatio nakertaa nyt kotitalouksien ostovoimaa, ja karkeasti ottaen tällä vauhdilla myös käteisen ja tilitalletusten arvoa. Tätä taustaa vasten ei ole ihme, että euroalueen kotitalouksien säästämisaikeet ovat tippuneet kuluttajaluottamuksen mukana reilusti viime aikoina. Varoja kuluu enenevissä määrin elämiseen, sillä reaalipalkkojen kehitys on edelleen negatiivista, mutta toisaalta kannusteet tavalliseen tilisäästämiseenkin ovat hyvin heikot.

Lähde: Bloomberg

Vaikka rahapolitiikkaa kiristetään nyt ennennäkemättömällä tahdilla, nousevat korot eivät heijastu talletuskorkoihin. Suurimmasta päästä erot ovat Isossa-Britanniassa, jossa keskuspankki nosti ohjauskorkoaan viime kokouksessa kertaheitolla 0,5 %-yksiköllä 1,75 %:n tasolle. Tästä huolimatta talletuskorot ovat brittilehti Telegraphin mukaan edelleen pohjamudissa: maan 10 suurimmasta pankista 9 maksaa talletustileilleen edelleen alle 0,5 %:n korkoa.

Euroopan keskuspankki on vasta päässyt koronnostojen makuun, ja euroalueella ohjauskorko nousi heinäkuussa 0,5 %:iin. Toistaiseksi tämä ei ole heijastunut talletuskorkoihin. Useimmat suomalaispankit maksavat käyttötileille nollakorkoja ja talletustileilläkin korkotuotot ovat useimmiten minimaalisia, käy ilmi Kauppalehden tiedoista. Mikäli täkäläisittäin seurattaisiin Britannian korkokehitystä, rahapolitiikka saisi kiristyä vielä pitkään ennen kuin talletuskoroissa nähtäisiin pientäkään nousua. Yhtenä syytä nollakorkojen tahmeuteen on EKP:n oma talletuskorko, eli korko, jolla pankit tekevät yli yön -talletuksia keskuspankkiin. Se nousi heinäkuussa nollaan, mutta reilusti lisää nousua pitäisi nähdä ennen kuin kotitalouksien talletuksille korkoa maksetaan.

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Missä momentumini luuraa?
02.06.2026 Artikkeli
Katso inflaation loikkaa (lyhyttä tai pitkää)
31.05.2026 Artikkeli
Tekoälyinvestoinnit ylittävät vielä selvästi uumoillut tuottavuusedut
09.06.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, USA:n työmarkkina taklaa haasteet
07.06.2026 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Polttaa, kesäkatu kuuma
11.06.2026 Artikkeli