Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Vieraileva analyytikko: Teknohuuman uudet ikonit

– Tero Kuittinen

Tesla ja Lemonade näyttivät tämän viikon alussa Amerikan sijoittajia villitsevän hurmion voiman. Maanantaina käänsi viimeinen Tesla-karhu kelkkansa, kun Ryan Brinkman nosti osakkeen tavoitehintansa 295:een dollariin.

Tämä oli toki maltillinen ele, koska osake huitelee nyt $1400:n tasolla. Mutta raportissaan Brinkman myönsi, että Tesla ei ehkä tehnyt tappiota päättyneellä neljänneksellä, koska toimitusvolyymi oli odotettua parempi. Tämä symbolinen viimeisen karhun kaatuminen huipensi Teslan osakehinnan hämmästyttävän nousun huhtikuun alun $360:n tasolta tämän viikon $1400:n huippuun. Teslan huhutaan nyt harkitsevan osakkeen hinnan splittaamista kymmenesosaan nykyisestä. Yhtiön markkina-arvo on nyt kahdeksan kertaa korkeampi kuin General Motorsin. Shorttien osuus Teslan osakevolyymistä on romahtanut 10%:iin.

Vanhat tietävät, että tämä muistuttaa nyt Lucentia vuoden 2000 alussa niin, että heikottaa. Teknologiayritys, jonka valuaatio on kerta luokkaa korkeammalla kuin tylsien verrokkien; viimeisen skeptikon kuukahtaminen; shorttaajien lopullinen teurastus; pienien uusien kilpailijoiden huimat arvostustasot (tässä tapauksessa Nikola); splittauskuumeen nouseminen. Vielä pari viikkoa sitten voitiin väitellä siitä, onko Amerikan keskuspankki luonut spekulatiivisen kuplan arvopaperimarkkinoille lupaamalla puolustavansa markkinoita ”hintaan mihin hyvänsä”. Nyt tästä ei ole mitään epäilystä.

Lemonade on se toinen höpölappu, joka tukee diagnoosia. Pienestä rajusti tappiollisesta vakuutusfirmasta leivottiin vuoden kuumin IPO johtavien pankkien voimin. Alun perin $25:n odotettu arvostustaso heilahti yli $96:n maanantain markkinahumussa. Amerikan osakemarkkinoiden ylikuumenemisen piiskasi uusille tasoille Kiinan valtion vahvasti rummuttama viesti maan piensijoittajille siitä, että uusi härkämarkkina on nyt alkanut siellä. Elämme merkillisiä aikoja – sekä teoreettisesti kommunistinen Kiina että periaatteessa vapaan markkinatalouden johtaja Amerikka ovat nyt kumpikin valtion johdon julistaman osakemarkkinoiden tukemisen varassa.

Wall Streetin ulkopuolella Amerikka näyttää päivä päivältä sekavammalta. Florida julisti, että koulujen on pakko avautua elokuussa samaan aikaan, kun baarit ja ravintolat taas suljettiin. Orlandossa tehohoitopaikat ovat nyt täyttyneet isoissa sairaaloissa samalla viikolla, kun Disney World avataan. Teksas, Kalifornia, Georgia ja muut Aurinkovyöhykkeen osavaltiot ovat sulkemassa talouden eri sektoreita kaupunki kaupungilta. Harvard ja Yale julistivat siirtyvänsä etäopetukseen lukuvuoden alkaessa ja muiden yliopistojen odotetaan nyt seuraavan perässä.

Ravintoloiden käyttöasteet ja luottokorttien vingutus useimmissa osavaltioissa kertovat nyt siitä, että heinäkuussa Amerikan talous on taas kääntymässä uuteen laskuun. Vuokralla asuvia on alettu häätää asunnoistaan ensimmäisissä kaupungeissa ja elokuuhun mennessä miljoonia perheitä ajetaan kaduille, jos isoa uutta liittovaltion pelastuspakettia ei tule kolmen viikon sisällä.

Mutta osakemarkkinat elävät omaa todellisuuttaan. Tiistain pienen notkahduksen aikanakin Nasdaq osoitti huomattavaa vahvuutta ja Teslan kaltaiset kohunimet eivät millään suostu taipumaan miinukselle edes yhtä prosenttia huolimatta hengästyttävästä viime viikon noususta. Milloin karu arki alkaa?

Analyytikko
Tero Kuittinen

--

Vierailevan analyytikon aiemmat kirjoitukset:

Työllisyyden uusi notkahdus (2.7.2020)
Uuden tukipaketin odottelua (1.7.2020)
Kauhu pisartaa pintaan (26.6.2020)

Työttömyyden taakka (26.6.2020)
Sukupolveni unta (25.6.2020)
Käännekohta (19.6.2020)
Taudin kuva (17.6.2020)
Langenneiden enkelien juhlat (15.6.2020)
Tuulen viemää (11.6.2020)
Starbucks-syndrooma (10.6.2020)
Spekulatiivinen kuume riivaa Amerikkaa (9.6.2020)
Juhla muuttui karnevaaliksi (5.6.2020)
IPO-huuma juovutti Wall Streetin (3.6.2020)
Wall Street ei usko kyyneliin (2.6.2020)
Trumpin mieto linja Kiinan suhteen helpotus markkinoille (29.5.2020)
Laman muoto (28.5.2020)
Huikeaa optimismia jälleen (27.5.2020)
Kiina-ilmiö (22.5.2020)
Huikeaa optimismia (21.5.2020)
Keskuspankin tykki puhui (18.5.2020)
Vähittäismyyntipainajainen (15.5.2020)
Sota vähittäiskaupasta (13.5.2020)
Deflaatiopeikko (12.5.2020)
Markkinat jyräävät eteenpäin (8.5.2020)
Spekulatiivinen kiihko (7.5.2020)
Uhmakasta nousua (5.5.2020)
Ahdistaa (1.5.2020)
Psykologisesti kiehtova päivä (30.4.2020)
Elukan raivo (29.4.2020)
Odottelua (28.4.2020)
Tyyni ennen myrskyä (24.4.2020)
Kissa kuumalla katolla (22.4.2020)
Tumma karnevaali (20.4.2020)
Kun painovoima pettää (18.4.2020)
Tuhon määrä (16.4.2020)
Amerikan outo Vappu (15.4.2020)
Avaamisen odottelua (14.4.2020)
Amerikalla on avautumiskuume (8.4.2020)
Raju käänne New Yorkissa (6.4.2020)
New Yorkin musta pääsiäinen (5.4.2020)
Analyytikkojen minuetti (2.4.2020)
Aasian pettymys (1.4.2020)
Huipun jälkeen (31.3.2020)
Perjantain piina (27.3.2020)
Surun prosesstointi (26.3.2020)
Yö on hellä (25.3.2020)

Inderes.fi:ssä julkaistaan myös vierailevan analyytikon Tero Kuittisen kirjoituksia markkinatunnelmista. Kuittinen omaa pitkän taustan analyytikkona ja hän tulee kommentoimaan markkinatunnelmaa suoraan Yhdysvalloista käsin. Tero Kuittisen näkemykset eivät edusta Inderesin näkemystä, eikä niitä ole syytä tulkita sijoitussuosituksena.

Luetuimmat artikkelit

USA:n Black Week sai aikaan yllätysostot
02.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, Saksa pääsi eteenpäin megabudjetissaan
01.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Suomen talouskasvu: ”Joka päivä ja joka ikinen yö sinua ajattelen”
25.11.2025 Artikkeli
Laskuviikko takana, AI-huolet yltävät myös bondimarkkinalle
24.11.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.