• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

U-sväng i tullcirkusen

Marianne PalmuEconomist
10.04.2025 klo 09.07

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 10.4.2025 kl. 06:23 CEST. Observera att den automatiska översättningen av innehållet för närvarande endast täcker den text som visas här och kan innehålla fel. Du kan ge feedback gällande kvaliteten på översättningarna och eventuella fel här.

USA:s handelspolitik tog en U-sväng i onsdags när president Donald Trump meddelade att han sänker tullarna för dussintals länder till en minimigräns på 10 % under de kommande 90 dagarna. Detta möjliggör förhandlingar om bilaterala handelsavtal.

Händelserna i går är ett bevis på Trumps politiks ryckighet. Tillkännagivandet om flexibilitet gjordes mindre än ett dygn efter att de tullar som aviserades förra veckan trädde i kraft. Det enda landet för vilket tullarna förblev oförändrade och till och med höjdes var Kina: vid midnatt amerikansk tid trädde totala tullar på 104 % i kraft, men Trump hotade genast att höja dem till 125 %. Kina har i sin tur infört tullar på 84 % på import från USA. Tullavgiften på 10 % gäller inte heller redan fastställda tullar på bilar, stål och aluminium.

Nyheten var naturligtvis positiv för investerarna: S&P 500-indexet slutade på +9,5 % och i Europa var indexterminerna kraftigt upp på morgonen. Nyheten visar att det fortfarande finns utrymme för förhandlingar och att de redan aviserade tullhöjningarna sannolikt kommer att undvikas, men de kommande tre månaderna kommer att vara spännande för att se vilka avtal som kan nås. Dessutom stod det klart vilket land som är Vita husets främsta motståndare: Kina. Enligt Trump har även Kina fortfarande utrymme för förhandlingar, men de kommer att hamna längst bak i kön när turordningsbiljetterna delas ut. Även om börserna återhämtade sig snabbt lämnar den svaga politiska sikten ett bestående ärr i handelsrelationerna och förtroendet. Gårdagens nyhet var knappast den sista som rörde om på börserna kring detta tema.

Populärt

Populära artiklar

ECB:s räntebeslut: Brännhett, sommargatan är het
11.06.2026 Artikel
SPAC – en alternativ väg till börsen
22.06.2026 Artikel
ECB:s räntemöte idag: Centralbanken omgiven av inflationstryck
11.06.2026 Artikel
Kinas exportmotor accelererar, driven av AI-boomen
10.06.2026 Artikel
Investeringar i AI överstiger fortfarande klart de förväntade produktivitetsfördelarna
09.06.2026 Artikel