Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morgonrapport
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Transkriptioner
    • AGM Invitations
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet

USA:s inflation: Lugnet före stormen

Av Marianne PalmuEconomist
Makrokatsaukset

Sammanfattning

  • USA:s inflation i februari var i linje med förväntningarna, med en prisökning på 2,4 % från året innan, oförändrad från januari.
  • Marknadens fokus har skiftat till mars, där energiprisökningar förväntas påverka inflationssiffrorna betydligt.
  • Federal Funds-terminerna för december 2026 indikerar en förväntad räntenivå som är 25 räntepunkter högre än i slutet av februari, påverkad av energiprisvolatilitet.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-03-11 13:38 GMT. Ge feedback här.

USA:s inflationssiffror var i linje med förväntningarna i februari. Nyhetsvärdet för dessa minskade dock tydligt under de senaste dagarna, och marknadens fokus ligger främst på inflationsökningen i mars.

USA:s inflation, revidering från år till år, %

Us Inflaatio

Källa: LSEG

USA:s inflation låg i februari i stort sett kvar på samma nivå som i januari. Prisökningen var 2,4 % från året innan, precis som i januari. De underliggande priserna, rensade från livsmedels- och energipriser, steg i sin tur med 2,5 %. Normalt skulle inflationssiffrorna vara marknadens fokus, men inte nu, eftersom Iran-konflikten har ritat om estimaten och den kraftiga ökningen av energipriserna kommer att påverka åtminstone mars månads inflationssiffror tydligt. Jag berättade i den föregående makroöversikten om beräkningar som kan användas för att illustrera inflationseffekterna. Enligt dessa skulle inflationen i USA, om oljepriset förblev på samma nivå som för ett par dagar sedan, vara 0,7-0,8 procentenheter högre, och i euroområdet, som är mer beroende av naturgas, skulle effekten vara cirka 1 procentenhet. Mars månads siffror är alltså verkligen spännande.

Federal funds-terminer, %, december 2026

Federal Funds Futuurit

Källa: LSEG

Transportstörningarna i Hormuzsundet och den därav följande volatiliteten i energipriserna har också påverkat ränteförväntningarna. Federal Funds-terminerna för slutet av december 2026 prissätter en räntenivå som är cirka 25 räntepunkter högre än i slutet av februari. Centralbankernas manöverutrymme blir allt snävare i denna situation.

Populära artiklar

Inflation överraskar i euroområdet redan före oljeprisets inverkan
03.03.2026 Artikel
Priset på svart guld steg på grund av problem i Hormuzsundet
02.03.2026 Artikel
Aktieägare i Nordea? Nordeas bolagsstämma hålls virtuellt – nu är det lättare än någonsin att delta
04.03.2026 Artikel
Stagflation fruktas, men ekonomins strukturer motverkar det
09.03.2026 Artikel
Iran-krisens effekter på råvaru- och aktiemarknaderna
04.03.2026 Artikel
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.